A Balatonnál is lehetett mérni a kaliforniai földrengést (VIDEÓ)
Az ötös magnitúdónál nagyobb földrengéseket az összes műszer érzékeli.
Semmiképpen se meneküljünk fejvesztve, ne álljuk épületek, villanyvezetékek közelébe vagy fa alá – íme néhány tanács a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának szóvivőjétől.
Szerencsére Magyarország nem tartozik a kiemelkedően földrengésveszélyes területek közé, ennek ellenére érezhető rengések időnként előfordulnak. Idehaza a földmozgások következtében létrejövő károk és személyi sérülések valószínűsége elhanyagolható a lakástüzekhez, vagy közlekedési balesetekhez képest. Ám nem volt ez mindig így, hazán területén is fordult elő a hat magnitúdót is meghaladó természeti katasztrófa a történelem során, ezeket a rengéseket ebben a cikkünkben szedtük össze. Alábbi írásunkban pedig igyekszünk gyakorlati tanácsokkal szolgálni egy földrengés esetére, ami kis eséllyel Magyarországon, nagyobb eséllyel egy utazásunk alkalmával érhet bennünket.
Reng a föl alattunk, mit tegyünk?
Az első, és legfontosabb szabály, hogy ha épületben vagyunk,
mert ilyenkor a nem rögzített tárgyak, amelyek leeshetnek, okozhatnak sérülést – mondta a Mandinernek Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának szóvivője. A legjobb, amit tehetünk, hogy menedéket keresünk egy asztal, vagy ágy alatt. Amennyiben olyan helyen tartózkodunk, ahol nincsenek ilyen bútorok, akkor az ajtófélfa alá állva is biztonságban vagyunk a lehulló tárgyaktól.
Mint a szóvivő hozzátette, ezek a rengések általában 10-30 másodpercig tartanak. Ha úgy érezzük, hogy véget ért, menjünk ki az épületből és végezzünk el a gyors kárfelmérést. Nézzük meg, hogy nem sérült-e a gáz-, villany- és vízvezeték. Abban az esetben, ha ezek megrongálódtak, értesítsük a szolgáltatót a hibáról, nagyobb baj esetén pedig azonnal tárcsázzuk a 112-es segélyhívót.
Ha a földrengés ideje alatt éppen autóban ülünk, amikor lehet, azonnal álljunk félre és mindenképpen maradjunk a járműben, amíg mozog a föld. A karosszéria ugyanis biztonságot nyújt a lehulló tárgyaktól, épületdaraboktól, ekkor is csak azután szálljunk ki és mérjük fel, hogy más nem szorul-e segítségre, ha elmúltak a rengések – hívta fel a figyelmet Mukics Dániel. A szóvivő azt javasolja, amennyiben utcán érne minket a földrengés, gyalogosan, abban az esetben
ugyanis a lehulló törmelékek itt jelentik ránk a legnagyobb veszélyt. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy nyílt teret keresünk, ahol nincsen fölöttünk épület, vagy fa, várjuk meg ott, amíg elmúlik a rengés. Amint vége a földmozgásnak, mindenképpen szánjunk időt arra, hogy megnézzük, a közvetlen környezetünkben valaki nem szorul-e segítségre – hangsúlyozta Mukics Dániel. Hozzátette ugyanakkor, hogy a bár a földrengéseket a tudomány jelenlegi állása szerint nem lehet biztonsággal előre jelezni, nem kell tőlük tartani, hiszen hazánk nem tartozik a veszélyeztetett országok közé, a katasztrófavédelem pedig felkészült egy esetleges földrengés okozta károk kezelésére.
A tűzoltó ezredes kiemelte, hogy az év minden napján a nap 24 órájában kétezer tűzoltó van szolgálatban ötszáz járművel. Ők a riasztást követő 120 másodpercen belül elindulnak a helyszínre. Egy földrengést követően előfordulhatnak olyan károk, hogy épületek falai megrepednek, kémények megsérülnek, vagy adott esetben le is dőlnek, megrongálva, vagy átszakítva a tetőszerkezetet. A tűzoltók elsődleges beavatkozóként néhány perc alatt meg tudják kezdeni a helyszínen a sérültek mentését és az életveszélyes helyzet megszüntetését.
Mint azt az elmúlt napok híreiből megismerhettük, Magyarországnak a tűzoltók mellett van egy külön ilyen esetekben bevethető elitalakulata, a Hunor, a csapatot Magyarország legjobb tűzoltói alkotják. A katasztrófák esetén bevethető Hunor az ENSZ Nemzetközi Kutatás és Mentési Tanácsadó Csoport (INSARAG) által minősített „nehéz” minősítésű városi kutató- és mentőcsapat. Legfőbb képessége a romok alatt rekedt áldozatok felkutatása, kimentése és a sérültek elsősegélynyújtásban részesítése. A Hunor mentőcsapat tagjai oroszlánrészt vállaltak a törökországi földrengés utáni mentési munkálatok során, a csoport alegység-parancsnokával és logisztikai vezetőjével készült interjút itt olvashatja el.
A Hunor tagjai nagy tapasztalattal, kiváló mentési rutinnal és speciális szakképzettséggel rendelkeznek. Vezetői külföldi küldetésekben jártas, idegen nyelven beszélő szakemberek. A mentőcsapat Budapesten három órán belül, vidéken nyolc órán belül, külföldön pedig 48 órán belül képes megkezdeni az életmentést.
A magyarországi földrengések esélyeiről szeizmológust kérdeztünk, cikkünket itt nézheti meg:
Nyitókép: ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP