Szerencsére Magyarországon nem tartozik a mindennapos események közé a földrengés, ám ez nem jelenti azt, hogy ne is lett volna példa erre a legutóbb Törökországot és Szíriát megnyomorító természeti jelenségre. Összeszedtük a legjelentősebbeket – volt köztük olyan, amelyik tényleg a földdel tette egyenlővé a legszilárdabb épületeket is.
Az elmúlt másfél évezred során a Kárpát-medencében több, mint húszezer földrengésről tudunk, melyek jelentős része történeti leírásokból ismert, tehát elég nagy volt ahhoz, hogy feljegyzésekben is említésre kerüljön – írja a História című folyóirat 2005. évi 8. számában. Az első ismert „hazai” földrengés pontos idejét 1998-ban sikerült meghatározni:
Avitus nyugatrómai császár uralkodásának ideje alatt, 456. szeptember 7-én történt a katasztrófa Savariában,
a mai Szombathely környékén.
Azt hitték, az ellenség tört rájuk, a sötétben „egymást kaszabolták”
A szentéletű Severinus életét nyomon követő munkában található a legpontosabb utalás a rengés idejére és erejére: „Még csak néhány napja élt a városban, amikor az Asturis pusztulása miatt tartott háromnapos ájtatosság utolsó estéjén szokatlan hevességű földrengés rázta meg a helységet, olyan erejű hogy a falak között tanyázó rugi (germán – a szerk.) katonaság körében pánik tört ki. Félelmükben kitódultak a városkapun, és azt hívén, ellenség tört rájuk, a sötétben még egymást is kaszabolták” – idézi fel a Seismology.hu oldal.
Ami a természeti katasztrófa erejét illeti, négy-hat centiméteres homokgejzírek keletkeztek ugyan a város környezetében, de nagy rengésre utaló nyomokat sem a városban, sem annak környezetében levő geológiai feltárásokban nem lehetett találni. A rengés pusztítása valószínűleg nem volt látványos. A város hanyatlása nem ezzel, hanem a hun hódítással függött össze.
Jelenlegi ismereteink szerint
a mai Magyarország területén valaha volt legnagyobb földrengés Komáromban keletkezett
1763. június 28-án, Mária Terézia uralkodása idején, erejét 6,3 magnitúdójúra becsülték.
Ez a természeti katasztrófa már emberéleteket is követelt, 62-en haltak meg, és 120-nál is több volt a sebesült, ami az akkori lakosságszámot figyelembe véve brutális lehetett. Rengeteg emberélet ez, de a beszámolók szerint a rengés erejéhez képest még viszonylag kevesebb, ami a korabeli vert falú, „könnyű szerkezetes” építkezési módszerekben keresendő: fűzfaágakat vertek le félméterenként, vesszővel összefűzték és ezt tapasztották be. A História ismertetése szerint a legnagyobb károk a Duna bal partján keletkeztek.