Zaluzsnij bejelentette: elkezdődött a harmadik világháború
Az ukrán haderő volt főparancsnoka őszintén elmondta a véleményét.
Nem várható jelentős változás Ukrajna amerikai támogatásában, gyakorlatilag az USA gazdaságilag fél kézzel vívja az ukrán konfliktust.
Írta: Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész
Nem várható jelentős változás Ukrajna amerikai támogatásában,
– bár innentől Afganisztánhoz hasonlóan ellenőrzöttebben érkeznek a továbbiakban az amerikai támogatások Ukrajnába.
Röviden így foglalhatnánk össze a november eleji, amerikai félidős választások eredményét, amelynek során a republikánus párt a vártnál rosszabb teljesítményt nyújtott, de így is elhódította az amerikai politikai rendszer talán legfontosabb szereplője, a Kongresszus feletti ellenőrzést a demokratáktól.
Ukrajna nem számított kiemelten fontos témának a jelenlegi félidős választási kampányban, bár a konfliktus hatásai megosztják a Republikánus Pártot. Az amerikai jobboldal többsége egyértelműen támogatja Ukrajnát. Ennek oka részben a történelmi szovjet/orosz ellenesség, részben a szabadság, mint az amerikai gondolkodásban mindennél fontosabb erkölcsi eszme, kisebb részt pedig a fegyvereladásokból származó bevételek.
ahogy a háború hatásai azonban az Egyesült Államokban is egyre inkább érzhetőek.
A hagyományos amerikai hegemóniát támogató, beavatkozáspárti republikánusok egyetértenek a Kongresszus által elfogadott támogatási csomagokkal, illetve kritizálják a Trump vezette irányvonal izolacionista megközelítését. Ezzel együtt támogatják a NATO további bővítését.
Velük szemben állnak a félidős választáson vereséget szenvedett trumpista America First külpolitika támogatói, akik közül sokan ellenzik a további NATO-bővítést, és egyre többen megkérdőjelezik az Ukrajnának nyújtott további kongresszusi segélycsomagok indokoltságát, de leginkább elköltésük átláthatóságát. A törések ellenére
Amerikai szempontból – a kívülről jelentősnek tűnő támogatás ellenére is – az ukrán háború még így is jelentősen olcsóbb, mint az például az afganisztáni volt. A nyílt forrásokból elérhető adatokból látható, hogy az amerikai pénzügyi kötelezettségvállalás Ukrajnában jelentősen elmarad az afganisztáni ráfordításoktól.
amely 2001 és 2022 között elérte a 2313 milliárd dollárt. Igaz, ez az összeg a katonai kiadásokon kívül a veteránok ellátásának költségeit, illetve a háború finanszírozására felvett hitelek kamatait is tartalmazza.
Az Egyesült Államok eddig nyilvánosságra hozott kötelezettségvállalása Ukrajna megsegítésére eléri a 40 milliárd dollárt, ez összesen a korábban már kiutalt támogatással együtt 60 milliárd dollárt jelent. Szakértők számításai szerint ezen összeg még minimum egy évig az ideihez hasonló mértékű támogatást jelent Ukrajna irányában. Fentiek miatt kijelenthető, hogy
Van azonban némi bizonytalanság az összegek körül, ugyanis a témában rendszeresen idézett kieli Institute for World Economy szerint az Egyesült Államok idei (január 24. és október 3. közötti) kötelezettségvállalásai/hivatalos felajánlásai némileg kisebbek, de még így is elérik a közel 50 milliárd dollárt. Számításaik alapján
azaz nagyjából megegyező euró összegű fegyverrendszerek és katonai felszerelés formájában megjelenő segítség mellett ismeretlen értékű, katonai célú pénzügyi támogatást is biztosít az USA (pl.: fegyvervásárlást biztosító hitel formájában).
Mivel a teljes amerikai éves védelmi büdzsé 1000 milliárd dollár körül mozog, könnyen belátható, hogy
különösen ha a korábbi afganisztáni, vagy iraki katonai műveletek 100 milliárd dollárokra rúgó költségeivel vetjük össze.
A célzott és a saját gazdaságot legalább részben támogató amerikai segítséggel szemben az Európai Unió nagyrészt pénzügyileg járul hozzá Ukrajna működéséhez.
Némileg árnyalja a fenti optimista képet a NATO-szabvány tüzérségi lőszerek területén – a konfliktus elhúzódása miatt – kialakult hiány.
Az elhúzódó háború feltárt egy olyan szűk keresztmetszetet, amely az elmúlt évtizedek korlátozott háborúiban nem került napvilágra. Az I. világháborúban született mondás szerint a „tüzérség győz, a gyalogság csak megszáll”. Az orosz-ukrán háború igazolta a fenti tételt, és
Ez a jelentős méretű tüzérségi lőszerfelhasználás rámutatott: az Európai Unió, de még az Egyesült Államok sincs felkészülve egy elhúzódó anyagháborúra. A problémát lehetséges, hogy Dél-Korea fogja megoldani, és az onnan érkező százezres nagyságrendű szállítmány áthidalja azt az időszakot, amíg a megnövelt termelési kapacitások rendszerbe állása feltölti a készleteket.
Nem várható tehát jelentős változás Ukrajna támogatásában, az USA számára anyagilag nem komoly tétel Irakhoz vagy Afganisztánhoz képest Kijev megsegítése. A meglepetésként jött lőszerhiány ugyanakkor okozhat problémát, és lehet ez az utóbbi hetek óvatosabb amerikai megközelítésének fő oka.
Nyitókép: MTI/EPA/CRAIG LASSIG