„Érzésekben és impulzusokban kommunikálunk”

2022. december 07. 00:00

Tabajdi Ádám orgonaművész egyike annak a tíz kiemelkedő hazai fiatal tehetségnek, akik idén átvehették a Junior Prima Díjat.

2022. december 07. 00:00
null

A kulturális értékek ápolása és erősítése, a fiatal tehetségek támogatása kiemelkedő fontosságú az MVM Csoport számára. A Junior Prima Díj a hazai zeneművészet egyik legfontosabb kitüntetésévé nőtte ki magát az elmúlt 15 évben. Eddig összesen 150 kimagasló tehetséget ismertek el a díjjal, ők már több mint 1500 rangos elismerést nyertek nemzetközi zenei versenyeken. Sokan közülük mára a világ legjelentősebb hangversenytermeiben lépnek fel.

A Junior Prima Díj magyar zeneművészet kategóriájának 2022-es díjazottjai Fotó: MVM Zrt.
A Junior Prima Díj magyar zeneművészet kategóriájának 2022-es díjazottjai Fotó: MVM Zrt.

Idén Eszenyi Zsombor klarinétművész, Fröschl Éva Lilla kürtművész, Hartmann Domonkos Péter csellóművész, Hontvári Gábor karmester, Horváth Balázs jazz-zongoraművész, Oláh Patrik zeneszerző, Pellet Sebestyén zongoraművész, Rozsonits Ildikó zongoraművész, Tabajdi Ádám orgonaművész és Tuznik Natália operaénekes vehette át a fejenként kétmillió forint támogatással járó Junior Prima Díjat.

Tabajdi Ádám orgonaművészt többek között arról is kérdeztük, mit jelent számára az elismerés. „A díj nagyon fontos megerősítés, pozitív visszajelzés arról, hogy a tevékenységem hozzájárul a magyar kulturális élet gyarapodásához. A szélesebb körű általános ismertségen és a koncertfelkéréseken túl azt remélem, hogy sikerül a közönségnek közvetlenebb, árnyaltabb képet kapnia arról, hogy hogyan gondolkodom a zenéről és a művészet szerepéről” – tudtuk meg az orgonaművésztől, aki elmondta azt is, hogy arra a legbüszkébb, hogy időről időre sikerül meghaladnia a saját határait. „Egy művészember szakmai kibontakozását egész életében végig kell, hogy kísérje a fejlődés. Közvetett vagy közvetlenebb módon ehhez kapcsolódnak a – mondjuk úgy – „világi” sikereim, például a tanuló éveim a Párizsi Conservatoire-on, a Notre-Dame orgonista gyakornoki pozíciója, az egy éves rezidensi állásom Szapporóban, vagy az első díjam a Toulouse-i Nemzetközi Orgonaversenyen” – sorolta.

Fotó: MVM Zrt.
Fotó: MVM Zrt.

Tabajdi Ádám a szüleivel már kisgyermekként is rendszeresen részt vett a debreceni komolyzenei koncerteken. „Életem első igazi klasszikus zenei élményét későbbre datálom, 13-14 éves lehettem, amikor Krystian Zimerman előadásában meghallgattam Chopin g-moll balladáját. A legjobban az nyűgözött le ekkor, hogy milyen összetett és sokrétű dramaturgiai gondolatok kifejezésére alkalmas a zene. Olyan érzésem volt, mintha egy Maupassant novellát olvasnék, mégis százszor összetettebbnek hatott. Ehhez persze hozzátartozott Zimerman fantasztikus előadása és nagyon jellegzetes gesztikulációja. Emlékszem, akkoriban hosszú heteken át napi 4-5-ször meghallgattam ezt a darabot”.

Mióta a pályára lépett, minden nap a felfedezés öröme vezeti a zenéhez. „Leírhatatlan érzés, amikor az ember mentális és technikai fölényességgel meg tud szólaltatni egy zeneművet. Természetesen bizonyos esetekben nagyon hosszú az idáig vezető út, de számomra sosem kérdés, hogy megéri-e a fáradságot. Mint minden orgonista, én is zongorával kezdtem a tanulmányaimat. Az orgona sokszínűsége és változatossága ragadta meg igazán a figyelmem, és ahogy látom, egy életre elegendő felfedezni valót tartogat még magában” – tudtuk meg.

Az ifjú orgonaművész azt vallja, hogy fontos, hogy minden szakmai megmozdulása önazonos legyen és tisztán belső motiváció vezérelje a darabválasztásoktól kezdve a tanulmányi célokon keresztül a nemzetközi versenyekig. Azt hamar belátta, hogy az önmenedzsment elengedhetetlen része a boldogulásnak.

Arra a kérdésre, hogy mit szeretne közvetíteni a zene által, a fiatal művész átütően válaszolt: „Ha egy mondatban össze lehetne foglalni, nem igazán lenne értelme hónapokon át készülni egy másfél órás koncertre. A zeneművekben rejlő üzenet értelmezése, továbbadása és dekódolása messze meghaladja a szavak szintjét. Érzésekben és impulzusokban kommunikálunk. Számomra a zene szerepe nagyon hasonló a nyelvhez: közösségi lényekként közvetítünk a zene eszközeivel, csak a nyelv eszközeinél elvontabb módon, magasabb szinten tesszük mindezt”.

További információ: mvmjuniorprima.hu

 

(X)

Fotók: MVM Zrt.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!