Hírek láttak napvilágot arra vonatkozóan, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) külön eljárásrendet dolgozott ki a katari rendőrség számára. Eszerint a rendőrség kevésbé avatkozna be, ha olyan lobbitevékenységgel szembesül, amely nem a „testi, vagy vagyoni integritás csorbítására” irányul.
Ezt a megengedő gyakorlatot
a rendőrség egészen addig folytathatja várhatóan, ameddig az LMBTI-tüntetések nem válnak „biztonsági kérdéssé”
”– írja a Bloomberg.
Katari oldalról persze nem egyértelmű, hogy hajlik-e a FIFA ajánlásainak végrehajtására. A szervezőbizottság szóvivője a lapnak elmondta, hogy a vezetés ismeri a prezentáció tartalmát, de nem hagyta jóvá az abban foglaltakat. A katari kormány és a FIFA nem kommentálta a fejleményeket.
A Bloomberg feltételezéseivel ellentétes hírekről is hallani. A Daily Beast értesülései szerint
a katari hatóságok elkobozhatják az LMBTI-jelképeket.
A lap Abdulaziz Abdullah Al Ansari vezérőrnagy, a nemzetközi együttműködésért felelős katari hivatal vezetőjét idézve állítja, hogy a hatóságok „kifejezetten a melegek védelmében” járna így el.
„Ha [egy szurkoló] szivárványszínű zászlót lengetne, és azt én elvenném tőle, az nem azért lenne, hogy megsértsem az illetőt, hanem azért, hogy megvédjem”
– magyarázta Al Ansari, hozzátéve, hogy nem ő, hanem esetleg valaki más akarná megtámadni a szurkolót.
„Nem tudok felelősséget vállalni mindenkiért”
– szögezte le Al Ansari, aki szerint a világbajnokság lényege maga a játék,
csak azért pedig senki se utazzon Katarba, hogy egy egész társadalmat zaklasson.
Vannak persze melegjogi lobbicsoportok, amelyek kapásból bojkottálni kívánják a katari vébét. Az Arsenal FC szurkolói táborának „homoszexuális szárnyát” képviselő Gaygoners szervezet részéről Carl Fearn úgy fogalmazott, hogy mivel szervezete és egyéb hasonló profilú szurkolói szervezetek Katarban nem tudnának közvetlenül a szexuális kisebbségekhez szólni, ezért inkább ki sem utaznak. Ehelyett Angliában vagy Walesben követik majd a világbajnokságot.
Gary Lineker, az 1986-os világbajnokság gólkirálya, jelenleg tévés szakkommentátor a maga részéről viszont jelezte, hogy
kész „felcs*szni Katar agyát” a melegjogi kérdések kapcsán.
A 61 éves szakember egy BBC-s beszélgetésben vetítette előre, hogy kész napirenden tartani a melegek ügyét, még akkor is, ha ez Katart zavarja.
„Miénk a nyitómeccs, és biztos vagyok abban, hogy felmerülnek majd az emberi jogok, a homofóbia, a stadionokkal kapcsolatos problémák, a dolgozók jogai és az emberáldozatok kérdése is.”