Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
„Hit, család, nemzet, anyaföld, közösség – ezek az ősi család örök érvényű értékei” – mondja Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke. Július 15-éig várják a jelöléseket, a 2,5 millió forinttal járó díjat az aradi vértanúk napján adják át a Batthyány-örökmécsesnél.
A Magyar Batthyány Alapítvány idén is meghirdeti az először 2020-ban odaítélt gróf Batthyány Lajos- és gróf Zichy Antónia-díjakat. Mi az elismerés célja és üzenete?
A több évszázados múltra visszatekintő Batthyány családnak mindig is fontos volt a nemzetért és a közösségért érzett felelősségvállalás. A Batthyányak története átível a korokon: átélték a török uralmat, a Habsburg-időket, a reformkort, s a huszadik század is nagyon kemény időszak volt a családnak. Ám életükben, tetteikben örök érvényű értékeik mindig is jelen voltak. Itt öt sarokkövet emelek ki: hit, család, nemzet, anyaföld és közösség. Ne feledjük, hogy Batthyány Lajos mártírhalált halt: az életét adta a hazáért, a családért, a nemzetért! A Batthyány Alapítvány idén is olyan személyt kíván díjazni, aki lemond egy kicsit a jólétéről annak érdekében, hogy másokkal jót tegyen, rajtuk segítsen. Ez a díjak fő üzenete. Emellett fontosnak tartom megemlíteni, hogy a gróf Batthyány Lajos-díjat férfiaknak, a gróf Zichy Antónia-díjat pedig nőknek osztjuk ki, amivel azt is üzenjük, hogy a mai korban is meghatározó szerepe van a családnak.
Kik lehetnek a díjak jelöltjei?
Bárki, aki magyar állampolgár, és akit minimum hárman ajánlanak erre az elismerésre. Olyanokat keresünk, akik korunk társadalmi, gazdasági, politikai kihívásaira választ adnak; a magyar nemzet érdekében kiemelkedő szolgálatot teljesítenek; a család egységének érdekében tevékenykednek; kimagasló közösségépítő szerepet vállnak. Tavaly harminckét jelölést kaptunk, idén sokkal többre számítunk. Fontos, hogy határon túli magyar is elnyerheti a díjat – nemcsak a Kárpát-medencében, hanem a nagy diaszpórában is gondolkodunk –, tavaly például a beregszászi Nagy Natáliának ítéltük oda. A jelöléseket idén július 15-éig várjuk, szeptemberben születik döntés, és október 6-án a Batthyány-örökmécsesnél adjuk át a díjat.
Kik és mi alapján bírálják el a jelöléseket?
A héttagú bírálóbizottság feladata a jelölések értékelése. Külön öröm számunkra, hogy tavalyi díjazottunk, Balog Zoltán, főtiszteletű református püspök úr az idei díjak fővédnökségét elvállalta, emellett pedig a bírálóbizottság tiszteletbeli tagja. Szeretnénk azzal is hagyományt teremteni, hogy mindenkor az előző évi férfi vagy női díjazott legyen a soron következő év fővédnöke, illetve a bírálóbizottság tiszteletbeli tagja. A kitüntetettek az erkölcsi elismerésen túl nettó 2,5 millió forintot kapnak, továbbá a Magyar Nemzeti Bank pénzverő intézetében készült emlékérmét, egyik oldalán gróf Batthyány Lajossal, a másikon pedig a feleségével, Zichy Antóniával. Az emlékplakett is azt üzeni, hogy a férj és a feleség együtt, egymás mellett tud szárnyalni.
Mit jelent Önnek a Batthyány család jelmondata: „Fidelitate et fortitudine”, vagyis „Hűséggel és bátorsággal”?
Azt, hogy az őseim tényleg meggyőződéssel vállalták az eszméiket, gondolataikat, tetteiket, olyannyira, hogy Batthyány Lajos még az életét is feláldozta a nemzetért. A díjnak egyébként minden évben van egy külön üzenete is. Idén a gróf miniszterelnök senecai „Per aspera ad astra”, vagyis „Rögös az út a csillagokig” jelmondatát választottuk. Ezzel azt üzenjük, hogy mindannyiunk mögött kemény időszak áll, küzdelmekkel, veszteséggel, ám tanulhatunk belőle, mégpedig a töretlen hitet. Érhetnek csalódások, kudarcok, megméretések, kihívások, vagyis az út valóban rögös, de nemcsak érdemes, hanem kötelező is visszanyúlni a bizonyított értékeinkhez. És sosem szabad a célt szem elől téveszteni.
(X)
Fotók: Batthyány-Schmidt Margit