Újabb lendületet kap idén az NHP

2021. január 21. 00:00

2021-ben is támogatja a kkv-kat a jegybank egyik legsikeresebb programja.

2021. január 21. 00:00
null

Az idei évben még közelebb kerülhetnek a vállalkozások céljaik megvalósításához, ugyanis bővített keretösszeggel érhető el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által indított Növekedési Hitelprogram Hajrá (NHP Hajrá). A programnak köszönhetően tavaly április óta 21 ezer kis- vagy középvállalkozás jutott kedvező kamatozású forráshoz. Mivel a kezdeti 1500 milliárd forintos keretösszeget tavaly csaknem teljesen kihasználták a cégek, a jegybank további 1000 milliárd forintos bővítésről döntött, így ösztönözve a hazai vállalkozások fejlesztését, a kkv-szektor versenyképességének növelését 2021-ben is.

A jegybank sikerprogramja
Tavaly mintegy 21 ezer mikro-, kis- és középvállalkozás összesen 1 473 milliárd forintnyi kedvező finanszírozáshoz jutott az NHP Hajrának köszönhetően. program népszerűségét látva a jegybank Monetáris Tanácsa novemberi döntésével az eredetileg 1500 milliárd forintban meghatározott keretösszeget további 1000 milliárd forinttal bővítette ki. Így 2021-ben még több magyarországi vállalkozás juthat segítséghez az NHP konstrukció keretében meghirdetett hitelek révén. 

A megkötött hitelszerződések 21 százaléka új beruházási hitel vagy lízing, 56 százaléka forgóeszközhitel, 13 százaléka pedig korábbi beruházási hitel kiváltásához kapcsolódik.  Az NHP Hajrá eddig a kereskedelmi, feldolgozóipari, ingatlan, mezőgazdasági és építőipari vállalkozások körében bizonyult a legnépszerűbbnek. A középvállalatok mellett a kisebb szereplők aránya így is jelentős, hiszen a kihelyezett források több mint negyede mikrovállalkozásokat, harmada pedig kisvállalkozásokat segített. 

A Növekedési Hitelprogram új konstrukciója
A Növekedési Hitelprogramot 2013-ban indította a Magyar Nemzeti Bank a kis- és középvállalkozások, hitelhez jutásának megkönnyítése, pénzügyi stabilitásának megerősítésére érdekében. Az NHP Hajrá  a program legújabb konstrukciója, amely 2020 áprilisától segíti a kkv-kat a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségek tompításában. A jegybank által biztosított, immáron 2500 milliárd forintra bővített keretösszeget a kereskedelmi bankok közvetítik a vállalatok, vállalkozások számára hitelkihelyezés formájában. 

Az NHP konstrukció keretében felvehető hitel nagyságát a hiteligénylő cég pénzügyi helyzete, illetve a beruházás nagysága együttesen határozza meg. A minimálisan felvehető összeg 1 millió, a maximális pedig 20 milliárd forint. A hitel kamata legfeljebb 2,5% lehet, ami a futamidő végéig fix marad. Az ingatlanvásárlással és ingatlanfejlesztéssel kapcsolatos beruházásokra 20 évre is fel lehet venni a hitelt, a forgóeszközhitel és a támogatások előfinanszírozásánál 3 év a maximális futamidő. 

A cégek számára a hitelminősítést is végző kereskedelmi bankok folyósítják a megítélt összeget. A hitelezés kockázatát is a bankok viselik, így a hiteldöntést is ők hozzák, valamint üzletpolitikájuknak megfelelően támaszthatnak egyéb feltételeket is az MNB által meghatározottakon túl, és az igénylési folyamat is eltérő lehet, ahogy ez a normál piaci forrású hiteleknél megszokott.

Megkönnyíti az ügyintézést, hogy 300 millió forint alatti hiteligénylés esetén a hiánytalan kérelem beérkezésétől számítva 10 munkanapon belül el kell bírálni, a hitelt, és lehívására a szerződéskötést követő 3 éven belül van lehetőség. Az igénylő kkv-k számára kedvező lehet az is, hogy a bank a kamaton felül nem számíthat fel egyéb díjat, jutalékot, költséget (csak harmadik személynek fizetendő költséget, pl. közjegyző, értékbecslő), ráadásul ingyenesen bármikor előtörleszthető a hitel részlegesen, vagy akár teljesen is.

NHP Hajrá hitelt igényelhet minden magyarországi székhellyel rendelkező egyéni vagy társas vállalkozás (pl. kft., nyrt., zrt., bt., egyéni vállalkozás, illetve őstermelő).  A NHP Hajrá keretében felvett beruházási hitel elkölthető a vállalkozás üzleti tevékenységéhez kapcsolódó eszközök, gépek, járművek, berendezések vásárlására (akár lízing formájában is), kapacitásfejlesztésre, valamint ingatlanok építésére, vásárlására, bővítésére, korszerűsítésére, sőt akár egy másik vállalkozás megvásárlására is. A forgóeszközhitel lényegében szabadon használható a vállalkozás működési kiadásainak fedezésére, így például készletek és vevőkövetelések finanszírozására vagy akár munkabérek kifizetésére. Lehetőség van továbbá már elnyert, de folyósításra csak később kerülő EU-s vagy hazai költségvetési támogatások előfinanszírozására is. 

2021: Tovább dübörög az NHP Hajrá
A széleskörű felhasználási lehetőségeknek és a kedvező feltételeknek köszönhetően a konstrukció nagyon népszerű lett a kkv-k körében, ezért is volt szükség a hitelkeret kibővítésére. A Magyar Nemzeti Bank idén is támogatja a vállalkozások stabil működését és növekedését. A koronavírus-járvány okozta változások megnehezítik az életet, de számos magyar vállalkozás számára új gazdasági lehetőségeket kínálhatnak. A friss ötletek megvalósításában pedig szintén kulcsszerepe lehet az NHP Hajrá konstrukció keretében elérhető kedvezményes és rugalmasan felhasználható forrásoknak.

(X)

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!