Szürreális, ami most történik New Yorkban – egy brooklyni tanár a Mandinernek
2020. március 18. 14:40
New Yorkban 48 órán belül karantént rendelhetnek el, az élelmiszerhiánytól való félelem miatt napok óta zajlanak a pánikvásárlások a nagy áruházakban. Az amerikai metropoliszban korlátozások vannak érvényben, az utcák kihaltak, az élet azonban home office-ban megy tovább. A New York-iak tudják, hogy nehéz időszak jön, mégis a „meg tudom csinálni” szlogen az irányadó az élethez való hozzáállásukban – mondja lapunknak a Brooklynban élő tanár, Kirk Brown. Interjúnk.
2020. március 18. 14:40
p
0
0
90
Mentés
„Úgy kell erre a helyzetre tekintenünk, mintha háborúban lennénk” – fogalmazott New York polgármestere hétfőn. Mit szóltál ehhez?
Már Bill de Blasio polgármester közleménye előtt egyértelmű volt, hogy
a dolgok teljes mértékben megváltoztak a koronavírus-helyzet következtében.
Napokkal azelőtt ért igazából a felismerés a helyi élelmiszerboltban, ahol mindig vásárolok: bementem egy rutinvásárlásra, és azt láttam, hogy a tészták, kenyerek, ásványvizek, a hús, a rizs, a kéztörlők, a WC-papírok teljesen elfogytak – üresek voltak a polcok. Nem találtam már se folyékony szappant, se mosogatószert. A vásárlók idegesen reklamáltak, hogy órák óta várnak a sorokban. Ezt látva, engem is elkapott a pánik, és elkezdtem mindenfélét összevásárolni.
Tehát van pánikvásárlás. Ezek szerint New Yorkban is mindenki betáraz a rossz időkre?
Igen. Bevásároltam a családom számára nem romlandó élelmiszereket, tésztát, rizst, kétszersülteket, müzlit és konzerveket. Utóbbiakat egyébként a gyerekeim nagyon nem szeretik, de ez van. Szóval, a pánikvásárlás jelensége létezik, és ennek leginkább az az alapja, hogy az emberek attól tartanak, hogy ha lezárják a várost, akkor elakadhatnak majd az élelmiszer-utánpótlások.
Üres mélyhűtők előtt egy New York-i élelmiszerboltban
A New York-iak most tényleg úgy érzik magukat, ahogy a polgármesterük fogalmazott? Mint a háború idején, érzik, hogy most áldozatokat kell hozniuk?
Igen, valahogy így. Ami most történik, az példa nélküli New York City-ben. Tíz főnél nagyobb társaság gyülekezését betiltották, ez ebben a metropoliszban egészen szürreális.
Üresek a metrószerelvények, a buszok, amelyek normál esetben dugig tele vannak utasokkal a csúcsforgalom idején.
Az iskolákat bezárták, rengeteg szülőnek otthon kell maradnia a gyerekek miatt, otthonról próbálnak dolgozni.
Milyen az általános hangulat a városban? Hogyan dolgozzák fel a lakosok a bezártságot?
Nincs még karantén. Egyelőre a városvezetés azt kérte, hogy a közösségi tereken mindenki tartson egymástól két méteres távolságot. A bárok, az éttermek, az edzőtermek hamarabb zárnak, a McDonald’s-okból és a Starbucks kávézókból elvitték az asztalokat és a székeket, hogy a vendégek ne tudjanak leülni, hanem a vásárlást követően minél hamarabb elhagyják a helyiséget. Ezek az intézkedések kicsit idegesítik a New York-iakat, de
a többség megértette, hogy ez az új normalitás, ehhez kell ideiglenesen alkalmazkodni.
Ugyanakkor kedden Bill de Blasio polgármester már utalgatott arra, hogy 48 órán belül szigorítás jöhet, a koronavírus-járvány terjedésének megállítására lezárhatják a várost. New York állam kormányzója ezzel nem ért egyet, megy a politikai vita közöttük jelenleg. Sajnos, nagy a dezinformáció is, ami növeli az emberek félelemérzetét, hogy tömegesen kapták már el a fertőzést. Ugyanakkor sokan nem érzik a dolog súlyát: tüsszentenek, köhögnek maguk elé a tömegközlekedési eszközökön, mások pedig még csak nem is tartják ezt veszélyesnek.
New York a város, amely sohasem alszik. Most pedig bezárt éttermek, bárok, színházak, törölt sportesemények, és így tovább. Megszokható?
Az éttermek, bárok, színházak, sportrendezvények bezárása egészen elképesztő. Hihetetlen. És az is probléma, hogy a feszültségek levezetésére nagyon kevés eszköz marad ebben a növekvő válságban.
A manhattani Times Square-en
Ami most történik, az számtalan amerikai filmben volt már látható: Hollywood sok tucat katasztrófafilmet gyártott arról, hogy beüt a kataklizma New Yorkban, kitör a pánik, összeomlik a metropolisz. Amikor a valóság kezd ilyenné válni, az sokkolja a New York-iakat?
Az amerikaiak rendesen aggódnak, de van bennük egy egészséges reménység is, hogy a dolgok újra rendben lesznek majd.
Bár vannak sokan olyanok is, akik szerint a legrosszabb még csak most jön.
A munkatársaim biztosak abban, hogy nyárig ez lesz, nem fogunk visszamenni a munkahelyünkre sokáig.
Tanárként dolgozol. Még be kell járnotok egyébként, vagy teljesen átállt a rendszer a távoktatásra?
Most már csak azért kellett bemennem az iskolába, hogy beállítsuk a távoktatás technikai eszközeit. Google Classroom programmal oktatunk ettől kezdve, e szolgáltatás segítségével tartják a tanárok a kapcsolatot a diákokkal. Örülök, hogy ilyen megoldás is van, de egyúttal kicsit félek is, mert most nagyon sok múlik a tanulókon, sok önálló munkájuk lesz.
New York állam kormányzója a minap elismerte, hogy a járvány előrehaladtával – márpedig Amerikában a tetőzés hetek múlva várható csak – nem lesz elegendő orvos, kórházi kapacitás az egészségügyi helyzet kezelésére. Valóban túlterheltek a kórházak?
Nem túlterheltek, ugyanis éppen fordítva történik: a nem súlyos betegek nem szívesen mennek kórházba, éppen a fertőzésveszély miatt.
Arról sem tudok, hogy az egészségügyi ellátásban a járványhelyzet miatt komoly fennakadások lennének.
De az biztos, hogy ez változhat, ha a fertőzöttek száma megugrik majd, valóban van egy félelem, hogy a járvány csúcspontján nem fogja bírni a New York-i egészségügyi ellátórendszer.
A New York-i metrón
Az amerikai tőzsdék esnek, borútátóak a gazdasági előrejelzések. Mit várnak az amerikaiak, számítanak egy nagy gazdasági válságra?
A tőzsdei híreket nem minden társadalmi réteg érti, és nem is jut el mindenkihez. Nem annyira nagy az ettől való félelem az utcán, mint az kívülről gondolni lehetne. Az átlagembereket most sokkal inkább az érdekli, hogy a napi rutinra, a munkavégzésre milyen hatással vannak a hatósági intézkedések.
Mégis megkerülhetetlen, hogy milyen gazdasági következményei lesznek a járványnak. Hogyan látják az amerikaiak, a Trump-kormányzat mindent megtett az állampolgárok tájékoztatására, a pénzügyi bajok elhárítására?
Az elején a kormányzat kicsit lassan reagált, nem lépett. Trump elnök az elején olyanokat mondott, hogy áprilisra, a jó idő érkeztével vége lesz a járványnak.
Aztán amikor a tőzsde esni kezdett, hirtelen megváltozott a kormányzat kommunikációja is.
Trump pontosan tudja, hogy a helyzet kezelése nagy mértékben befolyásolja újraválasztási esélyeit az elnökválasztáson. Szó van arról, hogy lesz valamilyen kormányzati pénzügyi segítségnyújtás, de eddig ebből nem sokat látni.
New York City a globalizált világ központja, de ez a világ átalakulóban van. Szerinted a válság hatására változhat az amerikaiak fogyasztói mentalitása, szerényebbre vehetik életszínvonal-elvárásaikat?
Nem tudok erre pontos választ adni, mert a New York-iak élethez való hozzáállását a „meg tudom csinálni” szlogennel lehet legjobban jellemezni. De minden megtörténhet, ez egy példa nélküli helyzet.
A 26 éves gyanúsított elit fiúgimnáziumba járt, antikapitalista és zöld ügyeket támogatott, és egy manifesztót is találtak nála, amiben az egészségügyi biztosítókat támadta.
Ferenc pápa békepárti, Joe Biden sorosista, Magyarország Brüsszel ellenzéke, Magyar Péternél meg amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. Összefoglalónk!
Közel 40 év után visszavonul a magyar zenei élet egyik meghatározó alakja, a zenekarral pedig erről és a jelen felállásában utolsó, decemberi koncertről beszélgettünk.
A miniszterelnök politikai igazgatója elárulta, újjászületik és új funkciót kap a Korona Szálló.
p
2
1
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 90 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2020. március 19. 11:12
Félreérthetően fogalmaztam: mármint a német helyzetnél bizonyára súlyosabb az, ami az amerikai feketéknél van: utóbbinál a gyerekek kb. 75-80%-a apa nélkül nő fel!
A rozsdaövezetben kimondottan magas a fehérek között a kábítószerhasználat, kimondottan az opiátok. Ez az elmúlt évtized hozadéka, ahogy az öngyilkossági ráta emelkedése is, nyilván a kilátástalanság miatt.
Német statisztikákat nem ismerem, de megkockáztatom, hogy rosszabb a helyzet az amerikai feketéknél.
A hozzászólások alapján úgy tűnik Amerikában tényleg vernék a négereket..Milyen érdekes, olvasom amit mond ez a tanár, és eszembe nem jutott volna, hogy úgy nézzem, hogy ezt egy fekete mondja..
Nem pánik ez, hanem bölcs előrelátás.
Ha még nehezebb idők jönnek, akkor jó, ha akad otthon tartalék ebből-abból.
Ha meg nem jönnek nezezebb idők, akkor is elfogy idővel a WC papír meg a szappan és a konzerv, szóval kár nem éri a vásárlót azért, mert előrehozott pár vásárlást és bespájzolt kicsit pár dolgot.