Egymásnak feszült a bal- és a jobboldal Európában

2019. május 27. 00:14

A briteknél a Brexit döntött, a franciáknál és Olaszországban a jobboldal nyert nagyot, Spanyolországban viszont a szocik nyerő szériája folytatódik.

2019. május 27. 00:14
Matsuzaki Diána Sayuri

Nagy-Britannia 

A Brexit mentén kettéosztott szigetországban történelmi választási eredmény születik. Az már a szavazatok kis hányadának feldolgozása után kiderült, hogy egyik klasszikus nagy párt sem végzett az élen. A nagy nyertesnek Nigel Farage Brexit Pártja tűnik, és szépen feljöttek a Liberális Demokraták is. A szavazatok csaknem egyharmadát tekintve a Brexit Párt csaknem 32%-kal vezet, a második a Munkáspárt 14%-kal, míg a harmadik Liberális Demokraták 12.5%-kal.  

A Munkáspárt egyik képviselője, Andrew Adonis, aki korábban hevesen kampányolt egy új Brexit-népszavazás kiírása mellett, a Twitteren úgy nyilatkozott: az elhibázott Brexit-stratégia lett a Munkáspárt veszte, mert ha az EU-ban maradás mellett álltak volna ki, nyerhettek volna. Adonis arra szólította fel párttársait, döntsenek a párt új irányváltásáról, és vegyék újra napirendre egy új referendum kiírását. A Konzervatívok történelmi bukást könyvelhettek el, nemcsak a Brexit, a Munkáspárt, és a Liberális Demokraták, de a Zöldek is megelőzték.

Le Pen visszavágott 

Franciaországban a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés végzett az élen, megfordítva az elnökválasztáson Macrontól elszenvedett vereséget. „Franciaország és a nép érdekében szavaztunk. A hírek jók, és létfontosságúak az országnak, ami hónapok óta zűrzavarban él” – jelentette ki Le Pen. Emmanuel Macron pártjának listavezetője, Nathalie Loiseau úgy reagált: „A harcnak még nincs vége, az Európai Parlamentben is azért küzdünk majd, hogy megállítsuk a nacionalistákat, nehogy tovább gyengítsék Franciaországot”. A Macron-párt számára azonban a második hely is vereségnek számít.  

Olaszország

Salvini pártja Liga nagy többséggel nyert, a második hivatalos exit poll szerint 27-30% közötti eredményre számíthatnak. A szociáldemokrata PD-t 20.5-24.5% közé teszik, az Öt Csillagot pedig 18.5-22.5% közé. Silvio Berlusconi újra a politika élvonalába kerül, a Forza Italia 8-12%-kal lett a negyedik olasz erő.  

Spanyolország 

Nagyot nyertek a spanyol szocialisták. Pedro Sanchez pártja a szavazatok egyharmadával (33%) 20 mandátumot szerzett az Európai Parlamentben. Ezzel 4 százalékponttal kaptak többet, mint a múlt havi általános választásokon, a brüsszeli törvényhozásban pedig az előző ciklusnál 6 hellyel vannak többen. 

A konzervatív Néppárt a második helyre szorult, 12 képviselői helyet érő 20.09%-kal. Ők voltak a választások nagy vesztesei, csak ők vesztettek helyeket, csak úgy, mint a parlamenti választásokon. A konzervatívok legfeljebb annak örülhetnek, hogy még mindig maguk mögött tudják a liberális Ciudadanost és a baloldali Podemost, akik 7 illetve 6 széket szereztek. Megalakulása utáni első uniós megmérettetésén egyből 3 széket nyert a szélsőjobboldali Vox, és EP-képviselő lett az önkéntes száműzetésben Brüsszelben élő volt katalán elnök, Carles Puigdemont, és volt helyettese, a börtönben ülő Oriol Junqueras is. 

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lavor
2019. május 27. 07:49
Pár apró megjegyzés: - A jobbközép pártok 1-2 kivételtől eltekintve (Kurz) mindenhol gyengültek a Lajtán túl. A legsúlyosabb veszteségek: angol Toryk, a francia jobbközép (ez a párt adja a Néppárt elnökét), és a svéd kereszténydemokraták egyaránt 8-8-8 százalékot kaptak. Kíváncsi vagyok milyen következtetéseket fognak levonni ebből a jobbközép pártok, esetleg továbbra is balra tolódnak, és elsődleges ellenfelüknek a "populistákat" tekintik, vagy visszatérnek a gyökerekhez. - Ki kell jelenteni, hogy európai szinten óriási húzásnak bizonyult ez az újfajta zöld narratíva, ami elhagyta a korábbi röhejes hippi beütéseit, és inkluzívabb, egyszerűbb üzenetekkel machinált. A fiatalok, iskolások futtatása külön sokat hozhatott a konyhára. Van olyan erős téma, mint a migráció, sőt, hosszútávon talán erősebb is, tekintve, hogy az oktatásban teljes a balos dominancia. - A jobboldalnak újra meg kell jelennie a kultúrharcban, különben a jövőben egyre kevésbé lesz keresnivalója a muszlim-zöld tengely kereszttüzében, és csak esetleg, mint reakciós erő fog számításba jönni. - Hiányozni fog Donáth Anna cuki kis pofija.:(
alter_ego
2019. május 27. 07:24
Nem az EU parlamentben dőlnek el a dolgok. Ennyi.
OberEnnsinnen
2019. május 27. 05:26
Előre kisakkozható volt az eredmény: az elb.szott alosztály Szocdemek: 152 ALDE: 105 Zöldek: 67+ balosok simán elérik a komoly többséget, a bizottság elnökét ők adhatják A NÉPPÁRT NÉLKÜL! Mindezt magam is többször leírtam. Az igazi csata HÁBORÚ ezután fog bekövetkezni. Ám, ha a Néppárt, Weber közéjük áll, az a legrosszabb forgatókönyv számunkra, ebben az esetben a New York diaszpórahatalom ma még elképzelhetetlen intenzitással támadja majd az európai patrióta-konzervatív tábort, az eurorealista Nemzetek Európáját. Ha Weber elárulja az európai kereszténydemokráciát, az a Fenevad hatalmas sikere lesz.
Berecskereki
2019. május 27. 05:06
Saját vélemény 1. Timmermansnak nagyobb az esélye a megválasztásra, mint Webernek. 2.Egyiket sem fogják megválasztani. 3. Amennyiben az EPP nem változtat, a mandátumszáma lecsökken 150 körülire és nem az EPP lesz a legnagyobb frakció. 4. Nem zárható ki az sem, hogy ha továbbra is fenntartja az EPP a weberi-merkeli ideológiát, akkor a frakció kettéválik. 5. Az unió szkeptikusok és nacionalista pártoknak minősített pártok mandátuma meg fogja haladni az egyharmadot és ők lesznek a blokkoló kisebbség. 6. Jelenleg az Egyesült Európa Állam víziója utópia, mert több államfő is blokkolja és így nincs meg a szükséges egyhangúság.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!