Kiderült, mikor teheti le az esküt Potápi Árpád János utódja
A Fidesz-frakciótól azt is megtudtuk, hogy várhatóan mikor folytatódik a parlamenti munka.
Az Apáink földje a paraszti gazdaságok erőszakos kollektivizálását mutatja be a Nemzeti Emlékezet Bizottsága vándorkiállításának részeként.
Március 27-én Nagykanizsán, 28-án Kecskeméten nyílik meg a Sorsfordítás – A paraszti társadalom felszámolása, 1945-1962 című vándorkiállítás.
Az Apáink földje című film a kiállítás kísérőalkotása. A paraszti gazdaságok 1948 és 1961 közötti kollektivizálása a népesség közel felét érintette Magyarországon. A paraszti tulajdon felszámolását, a földek és az emberek termelőszövetkezetekbe kényszerítését a kommunista hatalom megfélemlítéssel és erőszakkal érte el. Eközben feldúlta, majd felszámolta a hagyományos közösségeket, a hozzájuk kapcsolódó kultúrát, életmódot.
Az erőszakos kollektivizálás történetét bemutató film az egykori üldözöttekre, meghurcoltakra, áldozatokra, az érintett családokra emlékezik. A filmben megszólaltatott emberek az említett korszak tanúi. Történeteik, valamint a bemutatott korabeli híradórészletek, egykori dokumentumok felidézik, hogyan terrorizálták a kommunista diktatúra alatt a parasztságot, belekényszerítve őket a termelőszövetkezetekbe.
A Sorsfordítás programsorozatának fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke. Szakmai irányítója Földváryné Kiss Réka, aki az első két városban, Nagykanizsán és Kecskeméten március 27-én és 28-án nyitja meg a kiálítást. A tárlat tizennégy helyszínen, köztük Budapesten, Székesfehérváron, Mosonmagyaróváron, Szegeden, Mátészalkán, Karcagon, Nagykőrösön is látogatható lesz az idén.
A Nemzeti Emlékezet Bizottságának közleménye úgy fogalmaz: az erőszakos kollektivizálás történetét bemutató programsorozat – amelynek helyi konferenciák, kerekasztal-beszélgetések és rendhagyó történelemórák is a részét képezik – méltó megemlékezésre ad lehetőséget az egykori üldözötteknek, valamint az érintett rokonoknak. Kiemelt cél a fiatalok figyelmének felkeltése, ami hozzásegítheti őket saját családjuk múltjának megismeréséhez, feldolgozásához .
A programsorozathoz kapcsán középiskolások számára szeptemberben országos versenyt hirdetnek, amelyhez a pedagógusoknak tartott módszertani továbbképzés kapcsolódik majd.
A vándorkiállítás közreműködő partnere az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága.