A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Az Emmi konferenciáján, háromszáz iskolaigazgató előtt beszélt az MTA elnöke, Lovász László arról, hogy a tanártüntetéseken látható energiát most a tanároknak, a kormánynak és a társadalomnak közösen kell abba az irányba fordítaniuk, hogy valóban lényegesen javuljon a közoktatás helyzete.
„Mindnyájan egyetértünk abban, hogy a legnagyobb kincsünk a gyerek, gyermekeink jövője a legfontosabb, és hogy nyitott, gondolkodni tudó, az információt kritikusan szemlélő fiatalokra van szükség. A köznevelés, oktatás helyzete jelentősen romlott, és ez objektíven mérhető például a PISA-felmérésekben vagy az innovációs mutatókban. Az utolsó pillanatban vagyunk, hogy tegyünk valamit az oktatás érdekében” – mondta Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az Emberi Erőforrások Minisztériuma által megrendezett oktatási konferencián háromszáz iskolaigazgató előtt.
Lovász szerint egyrészt a tanári pálya vonzóvá tétele érdekében emelni kéne a fizetéseket, de ezen felül is több támogatásra van szükség a kormány felől. Szerinte a közoktatás reformja nem jelenthet pénzkivonást, a kormánynak pedig el kell ismernie, ha hibázott. Szerinte a Kerekasztalt nem szabad arra használni, hogy „kieresszük a gőzt”, hanem a tanártüntetéseken látható energiát arra kell fordítani, hogy oktatásunk jobb irányba fejlődjön. Lovász szerint ehhez a tanároknak is többet kell vállalni, és félre kell tenniük a „megbántódásokat”.
Az Akadémia elnöke a szülők és családok szerepéről is beszélt. Elmondta: nem szabad azt kérdezni, hogy miért tanuljon mást a gyerek, mint én 30-40 éve, hiszen ma mást és máshogy kell tanulni, különórára kell járni, áldozatokat kell hozni azért, hogy egy gyermek továbbtanulhasson. „Legtöbbünk családjában volt egy nagyszülő vagy dédszülő, aki saját jobb életét feláldozva taníttatta ki a gyermekét. Legyünk méltók hozzájuk!” – zárta szavait az MTA elnöke.