Kína összességében is egy súlycsoport az USA-val, de egyes területeken messze elöl jár
Lehet Kínát szankcionálni, de vissza fognak ütni, úgy, hogy az fájjon.
S mit tudunk róla mi magunk? S mit tudnánk mondani róla Barack Obamának vagy bárkinek? Eddig még soha nem írtam le az emlékezetpolitika kifejezést, és ezután sem sokszor szeretném. Elmondom, hogy miért.
„De ha nincs mibe és kibe kapaszkodni, akkor miért keresi mindenki a pontokat, amelyekbe mégis belekapaszkodhatna? Miért van mégis Trianon–holokauszt-rali? Miért fontos borzalmas megszállási emlékművet építeni a Szabadság térre? Miért kellett Hóman Bálint-szobrot tervezni Székesfehérvárra?
Talán, mert nemcsak a pártoknak, hanem az embereknek és az országoknak is szükségük lenne identitásra. Különösen, ha a létező csak töredékes, roncsolt és korszerűtlen. Hogy ezt hogy lehetne olyan korszakok eseményein-szereplőin keresztül megtalálni, amelyekben-akikben semmi hősies nem volt? Különös kísérletek ezek, maradjunk annyiban.
Úgyhogy a fő kérdés ez: skizofrén, romos szellemiségű, ellentétekkel teli országban egészséges emlékezetpolitika miként létezhetne?
Ami nekem fáj, téged nem érdekel, aki nekem hősöm, neked ellenséged. És fordítva. Innen indulunk és egy lépést sem tettünk, és a konszenzus kizárt.
Amikor csütörtökön kijött a hír, hogy Barack Obama elmesélte, a magyarok a határozott amerikai figyelmeztetés hatására álltak el a Hóman-szobor tervétől, majd a miniszterelnök sajtósai sietve biztosították a közvéleményt arról, hogy az amerikai nyomásgyakorlás inkább ártott ennek az ügynek, mint használt, úgy döntöttem, mégis utánaolvasok. Nem volt nehéz újságcikkeket találnom, teli van velük az internet. A cikkek maguk pedig teli vannak sarkos publicisztikai hevülettel, indulattal, és alig találtam olyat, amelyből bármi újat-fontosat megtudhattam volna Hóman Bálintról, arról, hogy ki volt ő a maga idejében. Olyat, amely abból indult volna ki és a szerint haladt volna valahonnan valahová, hogy a történelem nem bunkó, amivel fejbe kell ütnünk a hülye másikat, hanem – a történelem történelem.”