Nagy döntést hozhatnak Németországban: rögtön a választás után visszavonnák a sokat vitatott törvényt
Gazdaságilag és politikailag is bonyolult folyamat jöhet.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet erősen korlátozta júliustól a kodeintartalmú szerek alkalmazását Magyarországon. Ez a hír első szempillantásra legfeljebb egy helyeslő bólintást válthat ki az emberből. Jobban átgondolva viszont ijesztő a következtetés. Hosszú ideig akár vény nélkül is kapható volt hazánkban olyan gyerekeknek szánt készítmény, amely ópiátszármazék hatóanyagú, s a szervezetben morfiummá alakul! Hogyan nem tudatosították ezt a szakemberek ilyen sokáig, ha a drogfüggők már a 80-as években is kábítószernek használták ezeket a gyógyszereket?
Az esetleges súlyos mellékhatások miatt a 12 évesnél fiatalabb gyermekek esetében a kodein a jövőben nem alkalmazható köhögés és megfázás kezelésére, a 12 és 18 év közötti serdülők körében pedig csak akkor javasolható, ha nem áll fenn a légzésfunkció romlásával járó légzőszervi betegség. A jövőben a kodeintartalmú készítmények kizárólag vényre kaphatók a magyarországi patikákban – közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) csütörtökön az MTI-vel. Az intézkedésre azért volt szükség, mert a kodein egy olyan opioid gyógyszer, amely a szervezetben morfinná alakul át. A szakértők szerint bár a morfin által kiváltott mellékhatás minden életkorú betegnél előfordulhat, a 12 év alatti gyermekek esetében a kodein morfinná alakulása még inkább változó és kiszámíthatatlan módon megy végbe, ami ezt a korosztályt az ilyen mellékhatások különös kockázatának teszi ki.
Ráadásul – írták – azok a gyerekek és serdülők, akiknek már egyébként is károsodott a légzésfunkciója, még érzékenyebbek a kodein légzési nehézséget okozó hatására. Továbbá megállapították, hogy a köhögés és a megfázás általában kezelés nélkül megszűnő állapotok, és kevés bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a kodein hatékony a köhögés kezelésében gyermekeknél.
A gyógyszerügyi hatóság szakemberei arra kérik a szülőket és gondozókat, ha a tünetek – lassú vagy felületes légzés, zavartság, álmosság, szűk pupillák, hányinger vagy hányás, székrekedés és étvágytalanság – bármelyikét tapasztalják egy olyan betegnél, aki kodeint kapott, szüneteltessék, állítsák le a gyógyszer adását, és forduljanak azonnal orvoshoz. Az OGYÉI tájékoztatása szerint Magyarországon hat forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező gyógyszert, illetve bizonyos magisztrális készítményeket érint a szigorítás. A szigorítás következtében a Coderetta N tabletta gyártója arról tájékoztatta az OGYÉI-t, hogy a terméket kivezetik a magyarországi piacról, a Coderit N eddig is vényköteles termék volt, a mostani döntés nyomán a már említett elvek mentén szigorodik az alkalmazási előírása és betegtájékoztatója. A termék gyártásáthelyezés miatt jelenleg nem kapható a gyógyszertárakban, a cég tartós átmeneti hiányt jelentett a hatóságnak. Az Erigon szirupot eddig vény nélkül vásárolhatták meg a patikákban, várhatóan július közepétől csak recept ellenében lesz kiváltható.
E termék esetében is módosul az alkalmazási előírás és a betegtájékoztató. A Panadol Ultra kemény kapszulát, Panadol Ultra pezsgőtablettát, Panadol Ultra tablettát is érinti a szigorítás, ám ez a három termék Magyarországon nem kapható a patikákban. Az OGYÉI a szigorítással kapcsolatos döntését az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Farmakovigilancia Kockázatértékelő Bizottsága (PRAC) értékelése és javaslata, valamint az Európai Gazdasági Térség tagállamainak képviselőiből álló Embergyógyászati Készítmények Nemzetközi Eljárásainak Koordinációs Bizottsága konszenzusos határozata alapján hozta meg. Közleményükben jelezték azt is, hogy a honlapjukon közzétett szakmai tájékoztatókkal, illetve hírleveleken keresztül folyamatosan tájékoztatják a gyógyszerészeket és az orvosokat a köhögés és a megfázás kezelésére javasolt kodeintartalmú készítmények alkalmazásának szigorodó feltételeiről.
*Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta