Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Kiss László alkotmánybíró azért perelte be az Indexet, mert a portál tudósított az Ungváry Krisztián történész ellen indított személyiségi jogi peréről és annak strasbourgi végkifejletéről. Ungváry korábban arról írt, hogy Kiss a nyolcvanas években az állambiztonságnak dolgozott. Az Index elsőfokon megnyerte a pert.
Ungváry Krisztián történész arról írt egy cikkben, hogy Kiss László jelenlegi alkotmánybíró a nyolcvanas években az állambiztonságnak dolgozott a Pécsi Egyetemen. Kiss emiatt büntető- és polgári pert is indított: az előbbit elvesztette, az utóbbit viszont megnyerte és Ungvárynak kártérítést kellett fizetnie. Ungváry Strasbourgban keresett jogorvoslatot, sikerrel. Az Európai Emberi Jogi Bíróság ítélete szerint Ungvárynak történészként joga volt a kutatásokkal megalapozott szakmai véleménye közléséhez.
Az Index a pereskedés során többször is beszámolt az ügyről, ezért Kiss a portált is beperelte. Az alkotmánybíró szerint az Index strasbourgi ítéletről szóló cikkei azt a hamis látszatot keltették, mintha Strasbourgban kimondták volna, hogy Ungváry róla szóló kijelentései megalapozott szakmai kutatásokon alapulnak.
A Fővárosi Törvényszék elsőfokú, nem jogerős ítéletében megállapította, hogy a sajtó dolga az, hogy a közérdekű kérdésekről információkat közöljön, véleményeket terjesszen, az Index pedig pontosan ezt tette. A portál pedig nem foglalt állást arról, hogy Ungváry állításai igazak-e, csupán a strasbourgi bíróság megállapítását közölte, miszerint a történésznek joga van a szakmai véleményét közölni.
Bodolai László, az Index ügyvédje azt mondta: tudomása szerint ez az első olyan eset, hogy a bíróság ügynökügy miatti sajtóperben igazat adott egy lapnak.