Eladják a Habsburgok a törcsvári „Drakula-kastély”-t

2014. május 13. 12:07

Eladná a híres Törcsvári-kastélyt Habsburg Lotharingiai Domokos, aki 2009-ben kapta vissza az ingatlant a román kormánytól.

2014. május 13. 12:07

Eladó az Eladó az erdélyi Drakula-kastély – értesült a The Daily Telegraph. A brit lap online kiadása szerint a Brassótól 30 kilométerre fekvő törcsvári „vámpírkastélyt”, amelyben manapság múzeum működik, nem hirdették meg nyilvánosan. 

„Ha valaki egy ésszerű ajánlattal áll elő, megnézzük, kiről van szó, mit is javasol és komolyan fontolóra vesszük az ötletet” – közölte Mark Meyer, az eladás ügyeinek intézésével megbízott New York-i Herzfeld and Rubin ügyvédi iroda munkatársa. A Telegraph megjegyezte, hogy Meyer egyúttal Moldova tiszteletbeli amerikai konzulja. 

A törcsvári (Bran) kastélyt először a 13. században említette egy írásos feljegyzés. Az ezt követő évszázadokban számos átépítésen esett át, a török hódítás korában kész erőd volt.

A hírhedten kegyetlen Vlad Tepes havasalföldi vajda ezen a vidéken élt a 15. században, és a fáma szerint néhány hónapig a kastélyban raboskodott. Bram Stoker róla mintázta híres hősét, Drakula grófot, akinek halhatatlanságához a Christoper Lee főszereplésével forgatott filmek is hozzájárultak. 

A kastély híres tulajdonosai között volt az 1920-as évektől Mária romániai királynő, a brit uralkodó, Viktória királynő unokája. Halála után lányára szállt az épület, aki a második világháborúban hadikórházzá alakította át. A háború után a királyi családnak távoznia kellett a falak közül, ám közel 60 évvel később, a kommunista rendszer bukása után a kastélyt renoválták, és csaknem tíz éve visszakapta az uralkodócsalád három leszármazottja. 

Az örökösök nem is sikertelenül vezetik: évente 560 ezren fordulnak meg a kastélymúzeumban. A három Habsburg-testvér azonban már hetvenes éveiben jár, és sem idejük, sem energiájuk nincs arra, hogy az épületet a 21. századi követelményeknek megfelelően alakítsák át. 

Meyer szerint Habsburg Lotharingiai Domokos főherceg és családja sok gondot fordít a kastélyra, de a cél mégis az lenne, hogy a hely igazi turistacsalogató célponttá váljon, ahol két-három napot is eltölthetnek a látogatók. Mint hozzáfűzte, elég nagy a birtok, hogy felépülhessen rajta egy kis hotel. 

A Telegraph szerint a főherceg évekkel ezelőtt 80 millió dollárért ajánlotta fel a kastélyt a román kormánynak.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2014. május 13. 16:39
A svájci, osztrák habsburgok egy amerikai zsidó ügyvédi irodát bíznak meg egy romániai, erdélyi ingatlan eladásával, amit csak úgy visszakaptak, de ebből is látszik, hogy kár volt nekik adni. Vlad Tepesnek pedig csupán nehéz gyerekkora volt, kimondottan nehéz, így megtanulta belőle, hogy kegyetlenséggel lehet érvényesülni az életben, emberszeretettel pedig nem igazán. Pszichológusok pedig akkoriban még nem dolgoztak arra.
Maddox
2014. május 13. 13:43
Bram Stoker nem Vlad Tepesről mintázta Drakulát. Ezt csak a század második felében magyarázták bele.
Ultima Ratio
2014. május 13. 13:19
Na, úgy látom a Kárpáti Zoli immár akkora magyar lett, hogy a román nemeseket is imádja :D Fogja ő még Clémenceau-t is éltetni, mint rendes rendpárti politikust :D
kizökkentidő
2014. május 13. 12:55
Minek nekünk egy vár, hiszen abban még focizni sem lehet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!