Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Megkezdték a Szent Péter téren a betlehem építését, amelyet első alkalommal nem a Vatikán, hanem az olasz Basilicata tartomány állít fel.
A gazdasági válságban a pápai állam is takarékoskodik - kommentálta az olasz sajtó a Vatikán bejelentését, miszerint az idei évtől nem költ pénzt a Szent Péter téri betlehemre. Az épületnagyságú betlehem finanszírozását és megépítését a dél-olasz Basilicata tartomány végzi el, a Vatikán csak a villanyszámlát és a karbantartási költségeket állja.
A 225 négyzetméteres betlehem most is a bazilika előtti tér közepén, az obeliszknél emelkedik. Jézus születésének jelenetét ábrázolja az isteni gyermekkel a jászolban, közelében Szűz Máriával, Szent Józseffel és a pásztorokkal. Nem hiányzik az ökör és a szamár szobra sem, pedig XVI. Benedek A názáreti Jézus című könyvének a héten bemutatott harmadik kötetében kizárta, hogy ez a két állat ott lett volna Jézus születésekor – írták az újságok.
Basilicata saját reklámozására használja fel a karácsonyi ünnepek heteiben a Szent Péter téren százezrek, a tévében milliók által látott betlehemet: a jászolt övező kövek Matera városából érkeztek, a boroshordók az aglianico borról ismert Bertellóból.
A betlehem alakjait ábrázoló terrakotta szobrokat a Basilicatában az ötvenes években hordott népviseletbe öltöztették fel. A bibliai jelenet mellett magasodó 24 méteres karácsonyfát Molise tartomány, ezen belül Pescopennataro település ajándékozta a Vatikánnak. A fát és a betlehemet december 14-én avatják fel.
„Ezentúl minden évben más olasz tartomány vagy külföldi állam építheti a betlehemet” - jelentette be Giuseppe Bertello bíboros, a vatikáni kormányzóság elnöke. A sajtó úgy tudja, hogy az 1982 óta a Szent Péter téren felállított betlehemről a Vatikán a Vatileaks-botrány miatt is lemondott, miután a kiszivárogtatott dokumentumokból nyilvánosságra került, hogy a pápai állam évente csaknem félmillió eurót (140 millió forint) költött a látványosságra.