Nemzetközi bíróságra került az egyházügyi törvény

2012. október 10. 16:06

Megküldte a magyar kormánynak kérdéseit a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság az egyházi törvénnyel kapcsolatos panaszok ügyében, ezzel elkezdődött az egyházi státus szűkítésének vizsgálata – írta az Index szerdán.

2012. október 10. 16:06

A honlapon kifejtették, hogy – miután több vallási szervezet bepanaszolta a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságon – többek között arra a kérdésre kell válaszolnia a kormánynak, sérült-e a kisegyházak szabad vallásgyakorláshoz való joga az egyházak számának csökkentése miatt. Az Index információi szerint összesen 17, egyházi státusától megfosztott szervezet kezdeményezett eljárást a 2011. december 30-án elfogadott új egyházi szabályozással kapcsolatban. Az Emberi Jogi Bíróság a panaszok egyesítése után a napokban küldte meg az ügyre vonatkozó kérdéseit a kormánynak - közölték.

A cikkben úgy fogalmaztak, a magyarországi egyházak 300 feletti számát 14-re csökkentő, a „lelkiismeret és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek, vallási közösségek jogállásáról” szóló törvény több problémát okozott a kormánynak és a parlamentnek. Tavaly decemberben megsemmisítette az Alkotmánybíróság, ezért az év vége előtt rendkívüli ülésen kellett újra tárgyaltatni és elfogadtatni a rendelkezést az Országgyűlésben – írták.

Kitértek arra is, hogy az egyesületté visszaminősített egyházak miatt az Európai Unióban is támadások érték a kormányt, és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter „sem hagyta szó nélkül, hogy a változtatás saját egyházát is sújtotta”. Karsai Dániel, hat beadványtevő kisegyház jogi képviselője az Indexnek elmondta, hogy a kormánynak négy hónapja van a válaszadásra. Az ügyvéd szerint legkésőbb jövő májusra-júniusra várható ítélet az ügyben. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogsegélyszolgálat keretében további kilenc kisegyházat képvisel Strasbourgban.

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2012. október 11. 19:01
A vallásüldözés idejében hogy hogy nem került nemzetközi bíróság elé egyetlen ügy se?
G. Pantyelejevics
2012. október 11. 12:19
Ez a baj veled. Te képzelegsz. Te képzelsz valamit és az eltakarja előled a tényt. Pont az ellenkezőjét írod le annak, amit írtam. Vagy vak vagy, vagy végtelenül buta. Ezerszer leírtam, hogy nálam minden vallás egyenlő elbírálás alá esik. Mit nem bírtál ezen megérteni, hogy pont az ellenkezőjét olvasod ki belőle?
G. Pantyelejevics
2012. október 11. 12:18
A rádió igenis éljen piaci alapon. Mint az egyházak is. Most jó? Az oktatást és a kultúrát marhaság idekeverni. Egy szóval nem említettem, hogy arra se. De az oktatás és a kultúra az mindenki számára egyformán szükséglet és közös érdek is. Ráadásul makacsul azt írod "keresztény egyházak", pedig én azt írtam "mind". A Nagy Zöld Macska híveitől a keresztényeken át szcientologusokig mindenki. Semmi mást nem írok, mint azt, hogy egyenlő elbánás alá úgy eshet mindez, ha hagyjuk az embereknek, hogy maguk döntsék el, melyikre van igényük. Az államnak teljesen felesleges ebbe belépnie mint elosztó. Azt is el tudjuk dönteni az állam nélkül, hogy milyen tuhát veszünk. Azt is el tudjuk dönteni, hogy miben hiszünk.
magnamater
2012. október 11. 12:18
Előbb inkább a kisegyházak működését kellett volna felülvizsgálni, szükség esetén bíróság el vinni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!