Fényvédőket értékeltek a Tudatos Vásárlók

2011. július 12. 10:13

A Tudatos Vásárlók Egyesülete kilenc, hazánkban kereskedelmi forgalomban kapható, közepes erősségű fényvédőt vizsgált meg összetevők alapján. Az egészségtudatosként hirdetett termékek mellett kommerszebb készítményeket is beválogattak az értékelt krémek közé.

2011. július 12. 10:13

A termékeket a csomagoláson elhelyezett összetevőlisták alapján értékelték aszerint, hogy tartalmaznak-e kritikus kozmetikai összetevőket (pl. PEG, kőolajszármazék), szintetikus illatanyagot, alumíniumot, növényi alapanyagot illetve bio minősítésű összetevőt.

Az elérhető maximális 12 pontot a vizsgáltak közül egy termék sem teljesítette, de jól szerepelt a 11 ponttal az első helyen végzett Biola (tartósítószer miatt veszített pontot), és a 10 pontos Lavera, amelyben szintén egy tartósítószert és az alumíniumot kifogásolták a tesztelők. A dobogó harmadik helyére 9 ponttal az Ilcsi napozója került (itt szintetikus illatanyag és alumínium meglétéért vontak le pontot).

Mivel a fizikai szűrők a bőr felszínén, és nem a mélyebb rétegekben hatnak, kevésbé károsak, mint a kémiai szűrők. Az összes tesztelt napvédő közül ez a három termék tartalmaz kizárólag fizikai szűrőt, és alapját növényi olajok adják. A Biola és az Ilcsi napozójában nagy mennyiségben találhatók további antioxidáns és nyugtató hatású növényi kivonatok és préslevek. Bio minősítésű összetevőkkel csak az első két helyen végzett termék rendelkezik.

A középmezőnyben végeztek két drogérialánc - a Drogerie Markt és a Rossmann - saját márkás, érzékeny bőrűeknek szánt termékei egyenlő pontszámmal (8 pont). Mindkettő a kémiai fényvédők és a bennük található szilikon miatt veszített pontot, további káros összetevőket azonban nem találtak.

Nagy csalódás volt a szakértőknek az Annemarie Börlind terméke (6 pont), amelyet professzionális natúrkozmetikumként hirdetnek, ennek ellenére több kérdéses összetevőt is tartalmaz. A napvédelmet kizárólag kémiai szűrőkkel oldja meg, és található benne szintetikus tartósítószer, illatanyag, továbbá alumínium is.

A lista végén közismert, márkás termékek kullognak. Nivea napozónál (5 pont) a kémiai szűrők, kritikus kozmetikai összetevők, szintetikus tartósítószerek és illatanyagok jelenthetik a problémát. A Hawaiian Tropic terméke (4,5 pont) az utolsó helyen végzett Garniernél annyival jobb, hogy ebben nincs alumínium, illetve tartalmaz néhány növényi összetevőt (aloe vera, mangó, papaja). Ezek nem a krém alapját képezik, csak kis mennyiségben szerepelnek benne. A Garnier napozójában (3,5 pont) gyakorlatilag az összes kritikusnak ítélt vegyületcsoport megtalálható, és csak úgy hemzseg a szintetikus illatanyagoktól.

Ne feledjük, hogy a krémek önmagukban nem nyújtanak teljes védelmet. Fontos, hogy a déli órákban ne menjünk a napra, és hordjunk kart és lábat elfedő vékony anyagú öltözéket, valamint kalapot.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cziccer
2011. július 12. 16:27
Köszönöm az észrevételeket! Az EU-rendelkezés miatt vonult ki több gyártó is (Weleda, Hauschka) a fényvédők piacáról. Az a rendelkezés sajnálatos, és nem változtat a tényen, hogy a kémiai fényvédők veszélyesebbek a fizikai szűrőknél. A teszt utolsó két oldala azért született meg, hogy bemutassuk, miért nem kell vastagon kenni a naptejet. Az, hogy egy átlag magyar nem tudja megvenni a jobb készítményeket, sajnálatos, de egy ilyen tesztben sajnos nem feltétlenül tudjuk figyelembe venni. De épp ezért került be a két nagy drogérialánc terméke, amelyek olcsók és egész jók. Tapasztalatom szerint pedig a "plebsz" az agyonreklámozott Garniert veszi, ami az utolsó helyen végzett. Ennek 100 ml-e majdnem annyiba kerül, mint a második helyen végzett bio termék. Csak sajnos "a biót nem lehet megfizetni" szlogenné vált. Az egyes gyártók különböző termékeiről pedig az a véleményem (a napozók esetében), hogy nincs köztük túl nagy különbség. A boltban nagyon sokat megnéztünk, vásárlót imitálva, a fotózást azonban nem engedték. Próbáltuk... A Garniernek és a Niveának egyetlen olyan terméke sincs például, ami ennél jobb helyen végzett volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!