Eddig is tudni lehetett, hogy óriási környezeti kockázatot jelent az alumíniumgyártás melléktermékeként létrejött maró, nehézfémeket tartalmazó vörösiszap. Az országban több helyen, óriási tározókban tartják a vörösiszapot, így Almásfüzítőn vagy Mosonmagyaróváron is.
„Jól lokalizált, korszerűen megépített, monitor rendszerrel ellátott üzembiztos tárolók szolgálnak a vörösiszap tárolására. Nagy gondot fordítunk a vörösiszap-terek rekultivációjára, folyamatos a már feltöltött medencék termőfölddel és növényzettel történő lefedése” - írja honlapján az ajkai tározó tulajdonosa, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt.
Hétfő délután mégis 700 ezer köbméter iszap zúdult tározóból három településre: eddig hárman meghaltak, sokan eltűntek, több mint százan megsebesültek. Az ajkai timföldgyár igazgatója cinikusan nyilatkozott, a bocsánatkérésről elfeledkezett, és elmondta, mindenképp megakadályozzák, hogy további gátszakadás történjen. Azóta újból átszakadt a gát.
Egyelőre lehetetlen felmérni, mekkora anyagi és ökológiai kár keletkezett, mennyi idő szükséges a devecseri, kolontári és a somlóvásárhelyi újjáépítéséhez, illetve a terület rendbehozásához. Hiába lehet „egy erős slagos lemosással” eltávolítani sok helyről az iszapot - ahogy azt a timföldgyár igazgatója állította.