A korlátozó valóságról
Tán ennyire ráérnek a világ vezetői, hogy evidenciákat foglalnak rendeletekbe? Esetleg azt is törvénybe kell iktatni, hogy a víz nedves?
A depresszió terjedése és a túlzott alkoholfogyasztás is jelentős szerepet játszhat abban, hogy 2006 óta nem csökken az öngyilkosok száma. Szakemberek szerint negatív tendencia érzékelhető.
Hazánk ugyan már nem világelső az öngyilkosságok számát tekintve, ám még mindig az első öt között vagyunk megtalálhatóak. A listán csak Litvánia, Fehéroroszország, Oroszország, valamint Kazahsztán előz meg minket. Magyarországon az ötvenes években kezdett meredeken emelkedni az öngyilkosok száma. A folyamat 1983-ban érte el csúcsát évi ötezer fővel, az ezt követő huszonhárom évben 47 százalékkal esett vissza ez a szám. 2006 óta stagnálás tapasztalható. Németh Attila, az Országos Pszichiátriai Központ szakmai igazgatója szerint ismét nőhet az öngyilkosok száma.
Zonda Tamás pszichológus úgy véli: a tendenciára nagy hatással van az alkoholfogyasztás növekedése, illetve az, hogy a depresszió elleni küzdelem önmagában nem elégséges. „Jeleztük is, hogy változás lesz az öngyilkossági számokban. De, hála a pszichiátriai szakma egy részének és a sajtónak, még a csapból is kizárólag a depresszió és az ellene ható gyógyszerek propagandája folyik” - mondta el.