Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
A hétvégén startol az egyesült államokbeli jobboldal legnagyobb éves összejövetele, a CPAC a floridai Orlandóban. A patinás múlttal rendelkező Konzervatív Politikai Akció Konferencián rendre felszólalnak az amerikai jobberek legrangosabb vezetői, gondolkodói és véleményvezérei. Természetesen ott lesz Donald Trump is, aki továbbra is a tengerentúli republikánusok kiemelkedő alakja. Magyarország számára nagy elismerést jelent, hogy hazánknak lesz képviselője a rendezvényen, ugyanis az Alapjogokért Központ igazgatójaként magam is beszédet mondok. Sőt, tavasszal Budapest ad otthont az első európai CPAC-nek: március 25-én és 26-án a Várkert Bazárban rendezzük meg a CPAC Hungaryt, amely a világ kiemelkedő jobboldali vezetőinek egész sorát fogja a fővárosba hozni.
A CPAC-et először 1974-ben rendezték meg. Az első konferencia programbeszédét az a Ronald Reagan tartotta, aki akkor Kalifornia kormányzója volt, később az Egyesült Államok legendás elnöke lett, és mindmáig a Republikánus Párt, valamint az amerikai konzervativizmus legkiemelkedőbb alakjai között tartják számon. Fényes politikai karrierje végéig Reagan a CPAC-ek rendszeres vendége volt. A kilencvenes években a hangsúly egyértelműen a fiatalok megszólításán és a konzervatív mozgalomba való bevonásán volt, de a 2000-es években már a republikánus nagyágyúk rendszeres szereplésének köszönhetően az idősebb korosztályok is nagy számban mentek el személyesen is átélni a CPAC-élményt.
Túlzás nélkül lehet állítani, hogy az amerikai jobboldal gigászai szólaltak fel az évek során a CPAC-en. Ronald Reagan mellett beszédet mondott az idősebb és ifjabb Bush elnök is, Donald Trump pedig rendszeres vendég. A szenátorok közül Ted Cruz Texas állam képviseletében, Rand Paul Kentucky színeiben ostorozta a baloldalt és a washingtoni bürokratákat. A kiemelkedő jobboldali véleményvezérek közül Tucker Carlson, az amerikai televíziózás legnézettebb „beszélő feje”, illetve Ben Shapiro és Candace Owens, az interneten sokmilliós követői bázissal rendelkező influenszerek is jártak már CPAC-en. Az eseményről helyszíni jelentkezésekkel számol be a Fox News (sőt, a CNN sem tudja megkerülni) és más csatornák. A konferencia egészét szervezőpartnerünk, az Amerikai Konzervatív Unió (ACU) interneten élőben közvetíti – így a tisztelt Olvasó akár itthon is nyomon követheti a fejleményeket.
Évek óta tart immár az Alapjogokért Központ és az ACU gyümölcsöző együttműködése. Ennek köszönhetően már 2020-ban az a megtiszteltetés ért, hogy felszólalhattam az amerikai CPAC-en. A konferencia hangulata egészen különleges: a komoly, mély gondolatokat ébresztő beszédeket, panelbeszélgetése- ket ötvözi a fesztiválhangulattal és profi kivitelezésű amerikai show-elemekkel. Az elmúlt tizenkét évben a világ jobboldali közvéleménye és a konzervativizmus szellemi vezéregyéniségei egyre növekvő figyelemmel kísérik azt a stratégiai intelligenciát, melyet a magyar konzervatívok felmutatnak. Elsősorban ennek köszönhető, hogy az ACU úgy döntött, hogy – Európában először – Magyarországra hozza a világ legrangosabb konzervatív rendezvényét. Közrejátszik az is, hogy amerikai barátaink pontosan érzik: a minket összekötő értékek ellen össztüzet nyitott a globális baloldal. Mint ahogy látják azt is, hazánk a konzervatív ellenállás, ha úgy tetszik: a „woke” ultraprogresszív forradalommal a józan ész nevében szembeszálló, jobboldali ellenforradalom motorja.
A felsötétült posztmodern baloldal – hazánkban a posztkommunistákkal rutinszerűen, de a fasisztákkal is immár nyíltan összefogva – megkísérli újraírni teljes „tudáslexikonunkat”. Mivel az amerikai és a magyar is szabadságszerető nép, az egyik igen fájó eleme ennek a stratégiának éppen a „szabadság” szó kiforgatása, fogalmi tartalmának totális önmaga ellen fordítása. Ellenfeleink szerint ma már nem szabad szeretnünk a hazánkat, nem dönthetjük el szabadon, kivel akarunk egy országban élni, a szülőknek immár nincs meg az a szabadságuk, hogy maguk döntsenek gyermekeik neveléséről. „Szabad” viszont gátlástalanul beleszólni az emberek személyes döntéseibe és szégyentelen agymosásnak alávetni a fiatalokat. Erről fogok beszélni az amerikai CPAC-en, és nevén nevezem az ellenünk ármánykodó gonosz erőit is: a nyílt társadalom eszmerendszere és az új, neomarxista baloldal által kiépített globális hálózatot, mely mindenáron rá akarja erőltetni akaratát a vonakodó emberekre és népekre, és mely network egyre nyíltabban szervezkedik, hogy egymás szekerét tolva avatkozzon bele szuverén országok belügyeibe és választásaiba.