„Az év egyik legnagyobb kihívást jelentő akciója ért véget” – megrázó részleteket közöltek a szlovén hegyimentők
Napok óta tartott a túrázók kálváriája, a szél és a hóesés miatt a mentést többször is fel kellett függeszteni.
„Úgy vélem, senki sem szeretné, ha Szlovénia is a belső ellenőrzés újbóli bevezetésére kényszerülne” – mondta Schallenberg szlovén kollégája.
A schengeni övezetben teljesen vissza kell térni az annak lényegét jelentő, ellenőrzés nélküli belső határforgalomhoz – jelentette ki Tanja Fajon szlovén külügyminiszter kedden Fiumében (Rijeka) a Gordan Grlic Radman horvát és Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján.
Szlovénia ragaszkodik a schengeni rendszer helyreállításához – hangsúlyozta a tárcavezető, hozzátéve, hogy az illegális bevándorlás elleni intézkedésekhez uniós szintű jóváhagyás kell. Az illegális határátlépések száma jelenleg nem indokolja az osztrák intézkedést a határellenőrzés kiterjesztéséről – mondta, megjegyezve, hogy
„Úgy vélem, senki sem szeretné, ha Szlovénia is a belső ellenőrzés újbóli bevezetésére kényszerülne” – mondta Fajon, utalva a közelgő nyári hónapokra, amikor a Horvátországba látogató turisták számával együtt megnő az illegális migránsok száma is a nyugat-balkáni útvonalon. Fajon az STA szlovén hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: Ausztria döntése a határellenőrzés kiterjesztéséről belpolitikai lépés, emiatt ő nem számít annak gyors megváltoztatására. Hivatali kollégáival a schengeni külső határok közös védelméről is tárgyaltak kedden, ennek keretében Szlovénia öt rendőrt küld Észak-Macedóniába a Frontex új missziójába – mondta.
Ausztria is jól működő schengeni övezetet szeretne, de – mind mondta – Németország nemrég engedélyt kért az Európai Uniótól arra, hogy újból bevezethesse az ellenőrzést az Ausztriával közös határán, így Bécs is kénytelen volt újra bevezetni azt a többi szomszédos országgal közös határán.
Schallenberg az európai illegális migrációt „biztonsági kérdésnek” tekinti, amely szerinte közös erőfeszítéseket igényel. A fő problémát abban látja, hogy az illegális migráció kezelésében mindössze „két-három ország érintett, míg a többi csak figyel”. A miniszterek az Ukrajnának nyújtott támogatásokról és az energetikai együttműködésről is tárgyaltak, valamint ellátogattak a krki cseppfolyósítottföldgáz(LNG)-terminálra.
Nyitókép:Alexander Schallenberg sajtótájékoztatója október 11-én (REUTERS/Lisi Niesner)