Itt vannak a magyarok kedvencei, ha vakációról van szó

Megszokott célpontok mellet egyre népszerűbbek a távolabbi desztinációk is.

Továbbra is jelentős a munkaerőhiány, hiába a csábító bérek. A szakma szerint a helyzet nem jó, de nem tragikus.
Az elmúlt években már megszokható volt, hogy amint közeledik a turizmus szempontjából kiemelkedően fontos nyári szezon, úgy a politikai pártok palettájára is felkerül a téma. Nincs ez másképp idén sem, pártok közleményekben és sajtótájékoztatókon már elkezdték a hangulatkeltést.
Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója szerint például hatósági árat kellene bevezetni a strandbelépőkre, szavai szerint ugyanis a magyar családoknak egyre nehezebben megfizethető a nyaralás. Közösségi oldalán úgy fogalmazott az országgyűlési képviselő, hogy a magas infláció és üzemanyagárak mellett irreálisan drága a strandbelépő, így azt javasolja, 600 forintban maximalizálják a felnőtt belépők árát.
A belépők árai mellett gyakran szerepel az „ellenzéki kínálatban”, hogy a büfékben milyen ütemben emelkednek az árak, továbbá az, hogy a munkaerőhiány miatt lassan már nincs, ki dolgozzon a nyári szezonban. A napokban jelent meg a Turizmus Konjunktúra Index legújabb jelentése, melyből kiderült: a Balatonnál működő vendéglátóipari egységek már elkezdték a toborzást a nyári szezonra.
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke a Mandiner megkeresésére elmondta, a balatoni vendéglátás egy rendkívül heterogén terület, mivel a strandi lángosostól kezdve a nagyon jó minőségű, már-már fine dining éttermek is üzemelnek, így összesített adatokat nagyon nehéz mondani.
Állítása szerint a tavalyi árakhoz képest akár 30 százalékos áremelkedés is előfordulhat, az alapanyagköltségek, a munkabérköltség és az energiaárak ugyanis megnőhettek, amit az éttermek kénytelenek áthárítani a vendégekre. A szakértő ugyanakkor biztosra vette, hogy
Flesch szerint azok a balatoni helyek, amelyek minőségi, normális termékekkel szolgálják ki a vendégeket, azok „az idei évben is meg fogják találni a számításaikat, ahogy eddig is, és nem fognak mínuszosan üzemelni”.
A szakmai szervezet elnöke arra a kérdésre, valóban súlyosbodott-e a munkaerőhiány az elmúlt években, úgy fogalmazott, hogy javulás nem történt, ám nem is romlott a helyzet. Állítása szerint a szezonkezdet velejárója, hogy ilyenkor indul munkaerő megszerzése.
Azért a legtöbbször ez valamilyen formában megoldódik a munkaerő kérdése”
– közölte Flesch Tamás, aki szerint régebben is voltak olyanok, akik nehezen nyitottak ki, mert nem találtak megfelelő munkaerőt. Szavai szerint semmiképpen nem súlyosabb a helyzet, mint korábban, a szokásos nehézségek tapasztalhatóak a piacon.
Számtalanszor jelennek meg hangzatok címek, miszerint már milliós fizetéssel csábítják azokat, akik a legkiemeltebb időpontban szeretnének a Balatonnál dolgozni. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke úgy reagált, számháborúban semmi esetre se szeretne belemenni, ugyanakkor megjegyezte, felelőtlenségnek tart ilyen számokat mondani.
Soha nem teszik mellé, hogy ezért mennyit kell dolgozni. Tehát a balatoni szezonban, amikor van egy magasabb bér, azért általában nem napi nyolc órát szoktak dolgozni, és nem is heti öt napot”
– említette a turisztikai szakértő.
Flesch Tamás szerint a gazdasági környezet alakulása miatt az idei évben már biztosan magasabb fizetésért lehet munkaerőt találni a Balaton-környékén.
Természetesen nagyon nem mindegy, hogy milyen egységről beszélünk”
– mondta, majd úgy folytatta: azok a helyek, mely egész évben nyitva vannak, alacsonyabb fizetéssel meg tudják tartani a munkavállalókat, mivel egy kiszámítható, 12 hónapon át tartó juttatást tud biztosítani az alkalmazottaknak.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Michal Fludra / NurPhoto / NurPhoto via AFP