A szuverenitás védelme és a véleménydiktatúra - mennyiben szól a valóságról a Telex agitációs kiskátéja?

2025. május 21. 17:33

A Faktum elemzése szerint a Telex cikke szándékosan homályosítja el a törvény célját és működését.

2025. május 21. 17:33
Telex

Ahogy korábban a Mandiner is megírta, ellenzéki pártok és magukat független objektívként hirdető sajtótermékek egyszerre kezdték el kongatni a vészharangot az átláthatósági törvény kapcsán, a teljes civil társadalom és az ellenzéki szereplők teljesen ellehetetlenülését vizionálva. A Telex még egy agitációs kiskátét is összeállított, amivel szerintük a kormánypárti szavazókat lehetne meggyőzni az átláthatósági törvény „veszélyeiről”.

Ezt is ajánljuk a témában

A Faktum tényellenőrző portál most ezt a Telex-cikket vette górcső alá, ami szerintük jól szimbolizálja azt a narratívát, hogy a kormány bárkit ellehetetleníthet ezentúl, aki nem tetszik neki. Elemzésükben megvizsgálták,  valóban erről van-e szó, vagy inkább arról, hogy a magyar állam ezzel intézményesíti azt, amit a választópolgárok többsége évek óta elvár – hogy 

a közéletet befolyásoló szereplők ne működhessenek külföldi háttértámogatással, az ellenőrzés nélkül?

A Telex cikke szándékosan homályosítja el a törvény célját és működését – mutat rá a Faktum. A szerző például azt állítja, hogy „bárkire rásüthetik, hogy idegen érdekek kiszolgálója”, miközben elfelejti hozz átenni: a törvény nem automatikus megbélyegzésről szól: ha valakit külföldről jelentős összegekkel támogatnak, akkor nem az a kérdés, hogy a véleménye szabad-e, hanem az, hogy mennyire átlátható a működése. Az állítás, miszerint a kormány „bármikor kicsinálhat” szervezeteket, hatásvadász túlzás, ami elfeledteti az olvasóval, hogy a törvény szigorúan meghatározott jogi feltételek mellett, és csak releváns külföldi finanszírozás esetén alkalmazható. Minden hatóság – legyen az GVH, ÁSZ vagy bármely más ellenőrző szerv – valamilyen mérlegelési jogkörrel rendelkezik.  

A törvény célja épp az átláthatóság növelése a közéletben szereplő szervezetek finanszírozása kapcsán, 

különösen abban az esetben, ha külföldről kapnak pénzt politikai befolyásolásra. Nem a „független” szervezetek ellen irányul, hanem azok ellen, akik rejtetten befolyásolni próbálják a magyar belpolitikát. Ez a transzparencia erősíti a demokratikus kontrollt, nem csökkenti azt.

A teljes elemzés ide kattintva olvasható el.

***

Nyitókép: Facebook

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madre79
2025. május 21. 19:16
A Telex állandóan kéreget és mégis sír, mint a melegvízi munkásnő!
makapaka2
2025. május 21. 18:57
A Telex egy csúsztatásokkal teli,a kormány ellen sok hazugsággal is uszító hírportál.
troppauer-humer
2025. május 21. 18:56 Szerkesztve
És a Telex eme cikkének megírásához miért kell külföldi pénz? Magyar pénzből nem jó? Hiszen Klára asszony - aki, gondolom eddig is lelkesen támogatta e jeles internetes lapot - megígérte, hogy ő töretlenül kitart. Nem kell tehát nagyon aggódni. Klára asszony euróban is tud fizetni. :-D
5m007h 0p3ra70r
2025. május 21. 18:29
"rásüthetik" "kicsinálhat" Feltételes mód. Azaz vagy így van vagy nem. Tehát a telexnek fogalma sincs. Mint a mosóporreklám: "akár 4x tisztább ruhák". Nem lep meg, hogy ebben az országban könnyedén lehet tömegével hülyének nézni az embereket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!