Összedőlt a liberálisok egyik utolsó bástyája is: térképen mutatjuk, mit bizonyított be Orbán Viktor
Köztudott, hogy a liberálisok egyik legfontosabb hazug érve a migráció mellett az, hogy ezzel lehet igazán növelni foglalkoztatási mutatókat.
A Gyurcsány-Bajnai tandem után teljesen megváltozott az élet Magyarországon.
Egy makacs városi legendát cáfolt meg Sebestyén Géza a Facebook-oldalán, a közgazdász arra hívta fel a figyelmet, hogy ezen városi legenda szerint 2010 óta Magyarországon a tehetősebbek nagy vagyont halmaztok fel, a szegények viszont sokkal szegényebbek lettek.
Ezzel szemben az az igazság, hogy Magyarország sokkal egyenlőbb hely lett 2010 után
– szögezte le Sebestyén Géza, aki a következő érveket hozta fel kijelentése alátámasztására. Az általa bemutatott grafikon azt mutatja, hogy a kilencedik percentilis (magyarul a gazdagok) bérei hányszorosát tették ki az első percentilis (magyarul a szegények) fizetésének. 2002-ben ez az arány 3,7 volt, ami Európában teljesen átlagosnak mondható.
Ez az érték azonban a 2002-2010 közötti szocialista kormányzás alatt 4,0-ra nőtt, ami azt jelenti, hogy nagyjából 10 százalékkal nőtt a távolság a gazdagok és szegények között.
Azaz ekkor nem a munkások helyzete javult, hanem a jómódúaké.
„2010 után a mutató jelentősen csökkent, 2014-ben 3,5, 2018-ban 3,1, 2022-ben pedig 3,4 volt az értéke. Magyarul a polgári kormányzás nyertesei az alacsonyabb jövedelmet keresők. Arról nem is beszélve, hogy ezek a kormányok közel egymillió magyart hoztak be a munkaerőpiacra, akik természetes módon jellemzően az alacsonyabb jövedelmi osztályokat erősítették, azaz a mutatót emelték” – mutatott rá a közgazdász.
Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy a 2010 utáni gazdaságpolitika jelentősen csökkentette a jövedelmi egyenlőtlenségeket.
Egyrészt ma számos családnak jóval több bevétele van, hiszen többen dolgoznak a tagjai közül, másrészt a jövedelmük közelített is a legmagasabb fizetésekhez” – foglalta össze a tényeket Sebestyén Géza.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Köztudott, hogy a liberálisok egyik legfontosabb hazug érve a migráció mellett az, hogy ezzel lehet igazán növelni foglalkoztatási mutatókat.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Andy Sacks / Getty images