Nem fukarkodott a nagy ívű ígéretekkel és a kemény mondatokkal beiktatási beszédében Donald Trump. Az Amerikai Egyesült Államok régi-új elnöke az ország új aranykorát ígérte, határozott fellépést gazdasági érdekeik védelmében, azonnali intézkedéseket az illegális migráció megfékezésére, és rögvest nekiállt a woke-univerzum felszámolásának is.
A washingtoni hatalomváltás üzenet az egész világnak, benne az Európai Uniónak,
amelynek vezetői eddig jórészt a demokrata párti adminisztráció égisze alatt politizáltak, például az orosz–ukrán háború ügyében. Utóbbi kapcsán végre megnyílt az érdemi esély a tűzszünetre és a békére, ami a magyar kormány egyik kiemelt külpolitikai célkitűzése, ezt a viták ellenére a féléves uniós soros elnökség alkalmával is képviselte.
A széljárás tehát megváltozott, a patrióta és szuverenista álláspont elképesztően erős támogatót kapott a tengerentúlon. Ám ezt az esélyt most – fogalmazzunk úgy – készpénzre kell váltani. A megváltozott nemzetközi környezet egyelőre pusztán lehetőség, igaz, annak erős. A lényeg mégis valahogy így foglalható össze:
ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie.
Korrekt együttműködés, az önérdek azonosítása és képviselete minden téren – ez most a feladat.
Az igazán kedvező eredmény az lesz, ha az Orbán Viktor által történelmi analógiával beteg emberként leírt kontinensünk is erre az útra lép. Azért újította meg a magyar miniszterelnök a Brüsszel elfoglalására tett ígéretét, hogy az EU ismét saját nemzeteinek boldogulását, a normalitás visszaállítását és a versenyképesség helyreállítását kezelje prioritásként. Most ugyanis nincs így: az orosz–ukrán háborúhoz, a bevándorláshoz vagy épp a genderkérdéshez való viszonyulás mind lakmuszpapírként mutatják meg a problémát.
A következmények pedig egyre súlyosabbak, elég csak a német gazdaság vergődésére vagy épp a honi liberálisok bezzegországának, Romániának a pénzügyi összeomlására tekinteni.