Így dolgozunk mi: egyre ritkább, hogy valakinek mindennap nyolc órát az irodában kell töltenie
Home office, remote, hibrid munkarend, a covid előtt ezek sokaknak ismeretlen fogalmak voltak, mostanra a munkahelyek alapjait képezik.
A piacon nagy változás nem történt tavaly óta, csak a fizetések nőttek.
A nyitóképen egy diákmunkás irodai kisegítő munkát végez a nyíregyházi önkormányzat hivatalában. A város önkormányzata és intézményei az állami diákmunka programban 146 diákot foglalkoztat egy hónapig, napi hat órában. Fotó: MTI/Balázs Attila
Ha nyár, akkor sokaknak a diákmunka jut eszébe, a fiatalok körében népszerű tevékenység remek lehetőség arra, hogy megismerkedjenek az iskolán kívüli élettel, a munka világával és ezért még pénzt is kapnak. A szabályok szigorúak a diákmunkákkal kapcsolatban: a legtöbb iskolaszövetség, amely összeköti a kiskorúakat a számukra ideális munkahellyel, csak olyan munkalehetőséget biztosít, ahol a diák napi maximum nyolc órában, heti legfeljebb öt napot dolgozhat a diák.
A törvény értelmében kiskorú ráadásul nem dolgozhat este 10 után.
A hatályos törvény értelmében anélkül nem is jelentkezhet valaki diákmunkának minősülő munkára, ha nem tagja egy diákszövetkezetnek. Diákmunkára a legtöbb helyen csak 16 éves kor felett lehet szülői hozzájárulással jelentkezni, a legtöbb szövetkezet nem kínál 16 évesnél fiatalabbaknak munkát, ugyanis ott sokkal szigorúbb törvényi feltételeket kell teljesíteni.
A trendek az évek folyamán nemigen változtak, továbbra is fizikai munkák a legnépszerűbbek, beleértve a raktáros és az árufeltöltő pozíciókat, extrovertáltaknak jó pozíció lehet egy call center, ám nagy számban vannak könnyebb irodai munkák is, amelyek akár otthonról is végezhetők.
Ezt is ajánljuk a témában
Home office, remote, hibrid munkarend, a covid előtt ezek sokaknak ismeretlen fogalmak voltak, mostanra a munkahelyek alapjait képezik.
A felnőttek munkájával ellentétben azonban fontos különbség a diákmunkáknál, hogy ott nem jár szabadság, ugyanis a diák a szabadidejében vállal munkát, a diák legtöbb esetben órabér alapon dolgozik, azaz annyit fizetnek ki neki, amennyit ledolgozott.
Majzik Nándor, a Meló-Diák Iskolaszövetkezet ügyvezetője a Mandinernek elmondta, adataik szerint a tavalyi évhez képest körülbelül 10 százalékkal magasabb bérszintre számíthatnak a fiatalok.
A szakértő szerint a munkalehetőségek száma általánosságban hasonló maradt, jelentős változás nem tapasztalható. A Meló-Diák ügyvezetője szerint az év első negyedévében valamivel több diák jelentkezett diákmunkára, mint általában szokott,
azonban bizonyos szektorokban az év elején még kevesebb a munkaigény, mint nyáron vagy az év végén.
Majzik szerint a legnépszerűbbek idén a nagy rugalmasságot biztosító, jó körülmények között végezhető és jól fizető állások lesznek: tapasztalataik szerint különösen a mozik, strandok, gyógyfürdők, kereskedelmi egységek, valamint az irodai munkakörök számítanak vonzónak a diákok számára.
Hosszú évek tapasztalata alapján a diák munkavállalók száma magas, és idén nyáron is hasonlóan magas részvételre számítunk”
– jegyezte meg Majzik Nándor.
A 25 év alattiak SZJA-mentességét természetesen a diákmunkások is élvezhetik, azaz nekik sem kell fizetniük a személyi jövedelemadót, azaz a bruttó fizetésüket kapják kézbe a fiatalok. A szabályok szerint a mentesség azokra vonatkozik, akik havi szinten 433 700 forintot meg nem haladó fizetést kapnak.
Az szja-mentesség akkor is érvényes, ha a 25 év alatti fiatal nem szövetkezeten keresztül, hanem hagyományos munkaviszonyban dolgozik.
A legjobban fizető diákmunkák továbbra is az IT gyakornoki pozíciókban található, ahol akár az 5000 forintos órabér is elérhető, a könnyű fizikai és a betanított munkáknál az óradíj nagyátlagban a minimum kereshető összegnél húzodik, azaz az 1534 forint/óra sáv környékén. Ez átszámítva azt jelenti, hogy a legalacsonyabb bér, ami diákmunkával kereshető a nettó 250 ezer forint alatt marad kicsivel, pontosan 245.440 forint.