Gulyás Gergely: Október elejére egy számjegyű lehet az infláció
Gulyás Gergely és Kovács Zoltán számolt be a kormány legfrissebb döntéseiről. Összefoglalónk!
Az egykori jegybankelnök szerint Orbán Viktor „a saját közönségéhez beszélt” Tusnádfürdőn.
Az Index Bod Péter Ákost, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökét kérdezte Orbán Viktor tusványosi beszédéről, melyben a magyar kormányfő versenyképes, GDP-t duplázó magyar gazdaságot vázolt fel. A lap többek között azt szerette volna megtuni, hogy alátámaszthatók-e a miniszterelnök által mondott adatok, kijelentések.
Bod szerint
Orbán Viktor „a saját közönségéhez beszélt, olyanokat mondott, amiket jó volt mondani és jó volt hallani.
Nem spórolt az öndicsérettel, az adatoknak pedig ilyenkor senki sem számol utána”. Az egykori jegybankelnök arra is rámutatott, hogy a miniszterelnök nem tett említést a magyar inflációról, „egy olyan országban (Romániában), ahol már most egy számjegyű az infláció, csakúgy, mint Horvátországban vagy a sok gazdasági mutatót tekintve uniós sereghajtó Bulgáriában”.
Ezt is ajánljuk a témában
Gulyás Gergely és Kovács Zoltán számolt be a kormány legfrissebb döntéseiről. Összefoglalónk!
A közgazdász azzal folytatta, hogy „bár az idő sürget, de még mindig nem tudjuk, hogy teljesülnek-e az uniós modernizációs pénzekhez való hozzájutás jogállamisági feltételei, amely pénzekből például Románia már le is hívott. (...) Ahogy azt sem tudni, mehetnek-e az államtól kiszervezett egyetemek hallgatói Erasmus-programra”.
„Gondban a költségvetés, kilőttek a kamatterhek, a magyar állam besorolása a nemzetközi hitelminősítők uniós listájának utolsó előtti helyén tanyázik.
Nem tudni, lesz-e elég tanár szeptemberben – szóval lenne ügy bőven” – sorolta Bod Péter Ákos.
Az egykori MNB-elnök szerint, „akik összerakták a számokat a beszédhez, talán kis betűvel azt is odaírták, hogy mekkora inflációval, pontosabban milyen GDP-deflátorral számolnak a következő évekre. A jó hírekre fogékony közönségnek biztosan jól hangzott a sok ezer milliárd forint. Az lett volna persze az igazi »poén«, ha a 2030-as értéket euróban mondja be a kormányfő”.
Majd arra is kitért, hogy „a GDP nem igazán jó mérce olyan ország esetében, ahol a külföldi tőke aránya igen nagy, mivel az ő profitjuk is beleszámít a nemzeti össztermékbe, de nem része a bruttó nemzeti jövedelemnek. A nagy kivitelt produkáló beruházások pumpálják a nettó exportot, azon keresztül a GDP-t, illetve a külkereskedelmi forgalmat, de a nemzeti jövedelmet leginkább csak a magyarországi bérköltség emeli – ha csupa magyar dolgozik a gyárban, tisztes fizetésért”
„Félek, hogy aki közel van a főnöki fülhöz, nem tárta fel az igazság minden részletét”
– hangzott el az Indexnek adott elemzésben.
Nyitókép: Ficsor Márton/Mandiner