Gyűlölték és lerombolták a budapesti bérházak kupoláit, tornyait a kommunisták
Azzal, ahogyan az épített örökséggel bánik egy társadalom, bizonyítványt állít ki magáról – mondja a Budapest elveszett kincsei című kötet szerzője.
Így úgynevezett településképi véleményezési eljárást sem kell vele kapcsolatban lefolytatni.
Az április 19-i Magyar Közlönyben jelent meg egy kormányrendelet, amely alapján kiemelt beruházássá nyilvánították az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet helyén megvalósuló iskolafejlesztést, valamint meghatározták a rá vonatkozó sajátos beépítési szabályokat és egyedi építési követelményeket – olvasható az epiteszforum.hu-n.
Ennek alapján a beruházással érintett, 11186/6 helyrajzi számú ingatlan alrészletén és az ebből telekalakítással létrejövő ingatlanon oktatási, köznevelési, kereskedelmi, iroda-, szálláshely-, sport- és közlekedési célú építmények és azok kiszolgáló építményei helyezhetők el.
A kiemelt beruházásokat taglaló 83/2021. (II. 23.) kormányrendelet annyiban is módosult a mostani rendelettel, hogy az iskolafejlesztés a kiemelten közérdekű beruházások közé is bekerült, és településképi véleményezési eljárást sem kell vele kapcsolatban lefolytatni.
A 41 hektáros területen álló, 39 ezer négyzetméternyi, egyre rosszabb állapotú műemlék épületkomplexum sorsában 2020-ban állt be új fordulat, amikor egy törvény alapján az ugyanakkor létrehozott Közép-európai Oktatási Alapítvány vagyonkezelésébe került ingyenesen mint „közfeladat ellátásához szükséges terület”.
A két éve meghatározottak alapján egy nemzetközi, bentlakásos intézmény létrehozása a cél, amely középfokú oktatást nyújt majd tandíjért cserébe, az épületre vonatkozó konkrét tervekről azonban egyelőre nem tudni részleteket. Varga Mihály pénzügyminiszter korábban az épület megmeneküléséről beszélt, és arról, hogy felújítják a fejlesztés keretében.
Nyitóképen az OPNI épülete. Fotó: MTI / Fotó: H. Szabó Sándor