Ezeknek a forrásoknak oda kell eljutniuk, ahová valóban szánják azokat – az emberekhez!” – szögezte le Cseh Katalin.
A Momentum képviselője az EP-ben is az uniós források kifizetése ellen lobbizik
Cseh Katalin 2020-ban elérte, hogy az Európai Parlament Regionális Fejlesztési Bizottsága megszavazza azt a módosító javaslatát, amely szerint az uniós országok kormányainak be kell vonnia egyes civil szervezeteket, az önkormányzatokat, és a szakszervezeteket a gazdasági helyreállításra szánt támogatások kedvezményezettjeiről szóló döntésbe.
A Momentum politikusa rendszeresen kampányolt az úgynevezett jogállamisági mechanizmus mellett is, amely alapján korlátozható vagy visszatartható az egyes tagállamoknak járó EU-támogatások kifizetése,
amennyiben az unió bizonyítottnak látja egyes, úgynevezett jogállamisági kritériumok sérelmét. Többek között erre hivatkozva fenyegették meg Magyarországot a homoszexualitás gyerekek körében történő népszerűsítését is tiltó pedofiltörvény elfogadása miatt egyes kifizetések korlátozásával.
Ugyanakkor Cseh Katalin indítványozta például az Európai Parlament által megszavazott állásfoglalást is, amely felszólítja az Európai Bizottságot (EB), hogy minél előbb életbe léptesse a jogállamisági mechanizmust, egyben bírósági eljárást is kezdeményez, hogy az EB-t adott esetben erre rákényszerítse.
Ezzel próbálva elérni, hogy Magyarország ellen minél gyorsabban meginduljon az eljárás, ami a támogatások kifizetésének felfüggesztését eredményezheti. A Momentum politikusa mindezt társaihoz hasonlóan azzal indokolja, hogy a kormány szerintük kénye-kedve szerint osztja szét az Európai Uniótól Magyarországra érkező forrásokat, ám semmilyen erre vonatkozó bizonyítékot nem mutattak be.
Cseh Katalin később Karácsony Gergellyel, Budapest főpolgármesterével, az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjével is egyeztetett az uniós források ügyében, és elmondta, hogy pártja szerint bármilyen körülmény eseténi biztosítanunk kell, hogy az önkormányzatok, a vállalkozások és a civil szervezetek – akkor is megkapják az uniós támogatásokat, ha a kormányok esetében felfüggesztik a kifizetéseket. Vagyis
megkerülné a kormányt az uniós pénzek kifizetésével.