„Nem írta még meg egyetlen magyar sajtótermék sem, úgyhogy akár dobpergés is járna hozzá: Körmöcbányán újraállították az 1848-as honvédemlékművet!” – írja Orosz Örs felvidéki politikus a közösségi oldalán.
Orosz Örs bejegyzésében részletesen beszámol az emlékmű történetéről, hányattatott sorsáról és a helyreállításról:
„Körmöcbánya jelentős szabadságharcos mozzanatok színhelye volt 1849 januárjában. Görgey Artúr a város határában fekvő Zólyom-völgyben, egy beomlott régi bányajáraton keresztül vezette át csapatait az egyik völgyből a másikba Besztercebánya felé. Ez az alagút egyébként máig az ő nevét viseli. Az odavezető út jobb oldalán állott hajdanán a körmöciek 1903-ban közadakozásból emelt, obeliszk formájú, magas, karcsú, tetején bronz turullal díszített szabadságharcos emlékműve.
Kutatásaim nyomán nagyfokú bizonyossággal megállapíthatom, hogy ez a körmöci volt az egyedüli olyan 48-as emlékmű a Felvidéken, amelyet már 1918 előtt is többször megrongáltak. A turulmadár szobrát 1914 előtt leverték és darabokra törték. Mára csupán egy 5 cm-es töredék maradt fenn belőle, amelyről egyelőre nem sikerült fényképet szereznem.
Az alábbi történelmi képeslapok is bizonyítják, hogy a levert turult a monarchia utolsó éveiben már nem pótolták. A honvédemléket 1919-ben pedig újabb rongálások érték, de Trianon után is a helyén maradhatott. 1928-ban, Csehszlovákia fennállásának 10., Körmöcbánya bányavárosi szabadalmának 600. évfordulójára átszerelék, tábláit kicserélték. Tetejére hármashalom és kettőskereszt került. Ezen felül új funkciót is kapott: az I. VH. áldozatainak emlékműve lett. Érdekessége, hogy a régi magyar szöveg helyére kétnyelvű, szlovák és német feliratok kerültek.
Eredeti felirata egyébként így hangzott:
»Ezen az úton kelt át Körmöcbányáról
Besztercebányára, 1849. január 24-ikének
éjjelén, Görgei Artúr tábornok vezérsége
s Aulich Lajos ezredes vezetése alatt
hős honvédeink serege.«
A város német lakosságát a II. VH. után kitelepítették, úgyhogy a német felirata is kelemetlenné vált. A szocializmus évtizedeiben nem törődtek vele, állapota egyre romlott, míg végül egy viharban kidőlt fa 2006 tavaszán darabokra törte. Ezután a városi szolgáltató vállalat eltávolította. Helyén csupán a megtépázott díszdomb és tereplépcső emlékeztetett arra, hogy itt hajdanán emlékjel állott.