A Figyelő szerint az idei OTKA-pályázatokon 320 kutatónak, kutató-csoportnak összesen 11 milliárd forint értékű támogatást ítéltek oda, s a nyertes projektek szeptember 1-je és december 1-je között elindulhatnak.
Az egyik értékelő testületnek, az Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiumának (OBTK) az elnöke, Acsády László azonban a határozat közzététele után lemondott, arra hivatkozva, hogy a döntéshozók felülbírálták a szakmai zsűrik javaslatát a támogatásra érdemes kutatói pályázatokról.
„Az elmúlt 35 évben azért nem volt rá példa, hogy bárki érdemi kérdést fogalmazzon meg az OTKA-döntési javaslatokkal kapcsolatban, mert az értékelési rendszerbe nem volt beépítve olyan objektív mérce, melynek mentén meg lehetett volna vizsgálni, hogy az egyes döntések szakmailag, tudományosan mennyire megalapozottak” – erről Szabó István, az NKFI Hivatal tudományos és nemzetközi elnökhelyettese beszélt a Figyelőnek. Ezért az idén bevezették a Magyar Tudományos Művek Tárára épülő tudománymetriai értékelőrendszert, amellyel már jól mérhető az egyes kutatók tudományos teljesítménye. „Az idei döntés során erre hivatkozva csupán a legkirívóbb eseteknél kérdeztünk vissza a szakmai kollégiumok vezetőinél, hogy a mérőrendszer által alacsonynak jelzett tudományos teljesítmény ellenére miért javasolják támogatásra az adott pályázatot” – mondta a szakember. Szabó István hangsúlyozta: mindenképpen objektív fokmérője a kutatói sikerességnek, ha valaki olyan publikációt tesz le az asztalra, amelyre azután sokan hivatkoznak. Egy-egy kutató idézettsége számszerűsíti, hogy az illető munkája milyen hatást ér el a saját tudományterületén.
320 támogatásra javasolt pályázatnál 19 esetben történt ilyen visszakérdezés. Ebből tíznél végül elfogadták a kollégiumvezetők érvelését, nyugtázva, hogy a kontrollrendszer még finomításra szorul. A fennmaradó kilencnél viszont nem volt meggyőzően bizonyítható a tudományos potenciál, amely előrevetítené a pályázó jövőbeli sikereit. „Márpedig várhatóan az publikál ezután is sokat és jól, aki a múltban már jól teljesített” – tette hozzá az elnökhelyettes, leszögezve, hogy ez is egy tudományosan alátámasztott állítás.