Gulyás: 1989-90 a 20. századi magyar történelem egyik legfontosabb fordulópontja

2019. november 14. 14:49

Az elmúlt 30 év változásai az országnak komoly fejlődést hoztak – hangsúlyozta a miniszterelnökséget vezető miniszter.

2019. november 14. 14:49

1989-90 a 20. századi magyar történelem egyik legfontosabb fordulópontja – hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten, a Terror Háza Múzeumban. Gulyás Gergely a XXI. Század Intézet által rendezett „A történelem, ami nem ért véget – Európa 30 évvel a kommunizmus bukása után” című nemzetközi konferencia megnyitóján úgy fogalmazott: „mai mindennapjainkra semmilyen más történelmi esemény nem volt nagy olyan hatással, mint az 1989-90-es átalakulás, alkotmányos forradalom”.

Immár 30 éve szabadságban, jogállamban, demokráciában élhetünk, nem pedig egy kommunista diktatúrában – szögezte le a miniszter, aki a többi között a szólásszabadságot és az alkotmányos keretek között gyakorolható gyülekezési jogot a rendszerváltás rendkívüli pozitívumának, a demokrácia áldásának nevezte.

A 30 évvel ezelőtti történelmi eseményeket is felidézve a miniszter arról beszélt, hogy Közép-Európa valamennyi országában végbement változások eredményeként szabad választásokon a nép által megbízott kormányok intézhették a közügyeket. Utóbbiról megjegyezte, hogy rendkívüli nehézségeket okozott, hogy a kommunista diktatúra öröksége, „minden területen, a gazdaságtól a társadalmi morálig velünk maradt”.

A rendszerváltozás kritikáiról szólva, Antall József volt miniszterelnök híres mondását (Tetszettek volna forradalmat csinálni!) is idézve Gulyás Gergely Románia példáját említve azt mondta: „önmagában egy forradalmi esemény sem jelent feltétlenül mélyebb átalakulást”.

Egyúttal megjegyezte: Antall József megállapítása „igaz arra”, hogy a forradalmi átmenet hiánya „néhány területen a felelősségre vonást és az igazságszolgáltatást akadályozta, de önmagában az nem garantálta ezek megtörténtét”. Álláspontja szerint a rendszerváltás kritikái abból következnek, hogy „nem mindig sikerült jól élnünk azzal a felelősséggel, ami a szabadságból adódott”. Ezek között a kárpótlást és „a bűntető igazságtétel” elmaradását említette.

Gulyás Gergely ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy az elmúlt 30 év változásai az országnak komoly fejlődést hoztak. Szavai szerint ez idő alatt „a 2002 és 2010 közötti időszaktól eltekintve” Magyarország – különböző formákban – de előrelépett, az országot felelősséggel vezették. Beszéde zárásaként a miniszter a rendszerváltás nagy vívmányának nevezte azt, hogy ma is van lehetőség jövőbeli alternatívák között dönteni, több lehetőség között választani és ennek következményét viselni.

A tanácskozáson mások mellett Schmidt Mária történész, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Ivan Krastev, a szófiai Liberális Stratégiák Központjának igazgatója, Francesco Giubilei, az olaszországi Fondazione Tatarella elnöke és Frank Füredi, a XXI. Század Intézet tudományos főmunkatársa tart előadást, illetve kerekasztal-beszélgetést is rendeznek.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barnabibambi
2019. november 14. 20:20
A gengszterváltás utáni kormányok teljesen lerombolták az országot,óriási munkanélküliség,teljesen elszegényedett emberek milliói,pokollá vált az élet ,csillagokig emelkedett az államadósság,hajléktalanok tömegei.Teljesen szétlopták az országot.Hol volt itt fejlődés?A fene nagy szabadság,a demokrácia és milliók éheztek,nyomor mindenütt!Ez nem fejlődés volt hanem évszázadnyi visszafejlődés ! Kik voltak a mérhetetlen szenvedés okozói?Könnyű a válasz azok a pártok,azok a kormányok akik 2010.ig uralkodtak és raboltak,nincs kivétel!A Legnagyobb pusztítást az Antal kormány végezte és a többi folytatta.Ennek következtében minden téren sereghajtók vagyunk, lemaradtunk a környező államoktól még jó néhány Afrikai ország is beelőzött bennünket.Ez Magyarország szégyene a nép tehetetlensége.Kihasználtak bennünket.Csalással hazudozással bevittek bennünket az EU-még ük saját kezünkbe sorsunk alakítását..Mikor kapják meg méltó büntetésüket a hazug rablók? Talán sosem,de ha a nép mégis fellázad akkor nem lesz könyörület.
Wotan
2019. november 14. 18:43
Milyen rendszerváltásról hadoválsz? Ahol egy Lendvai Ildikó oktat demokráciából ahol lehet hogy az apró klán rúg seggbe titeket 22-ben. Gulyás neked is èbresztő!
Járai
2019. november 14. 17:33
Úgy gondolom, hogy az az ország nem szabad, ahol a megtermelt nyereség 90 %-a külföldieké. A nagy szabadságban meg egymillióval lettünk kevesebben, bár a népszámláláskor magukat magyarnak vallókkal számítva inkább kétmillióval.
Akitlosz
2019. november 14. 15:20
„önmagában egy forradalmi esemény sem jelent feltétlenül mélyebb átalakulást”. De több az esély rá. Az, hogy az önjelölt ellenzék kiegyezett a hatalmon lévő kommunistákkal kerekasztal mellett eleve kizárta a mélyebb átalakulásnak a lehetőségét is. A Fidesz részese volt a kommunistákkal való lepaktálásnak és máig ehhez a paktumhoz tartja magát. Ezért sztárolja máig az akkori eseményeket. Rendszerváltás, azaz mélyebb átalakulás utoljára 1946-ban volt, amikor is eltörölték a történelmi alkotmányt és az máig sem lett helyreállítva. Ami 1989-1990-ben történt az csak az erős reform kategóriájába esik. Az alkotmány maradt utána is az 1949. évi XX-as törvény az "új rendszerben" is. Ez is jelzi és bizonyítja, hogy ami 1989-1990-ben történt az csak egy erős kezdet volt, de sohasem jutott el a végéig, le lett állítva. Az 1989-es alkotmánymódosítást csak ideiglenes jellegűre tervezték ott a kerekasztalnál és vezette be az akkor még szinte teljesen kommunista parlament az alkotmányozó nemzetgyűlés összehívásáig, amiből máig nem lett semmi. Az Antall kormány idején a rendszerváltás leállt, félbeszakadt. Erre volt az akkori miniszterelnöki magyarázat, hogy "Tetszettek volna forradalmat csinálni!"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!