Az európai közösségről és a nemzeti érdekről

2019. május 01. 21:22

Tizenöt éve visszatértünk oda, ahová mindig is tartoztunk. És itt is maradunk, az európai közösségben. Ez a történelmi léptékű, mindenkori érdekünk.

2019. május 01. 21:22
Rajcsányi Gellért

2004. május 1-jén, tizenöt éve Magyarország belépett az Európai Unióba. Nem tegnap volt, de emlékszem a napra. Bár az akkoriban (is) útelágazódásokhoz érkező Medgyessy-kormány próbált valamifajta népünnepélyt, happeninget csinálni a belépés napjából, az ország népe inkább csak vállvonogatva tudomásul vette a nem sokkal korábban egyébként hatalmas fölényű népszavazási rábólintással elfogadott tényt, hogy igen, az ország az EU tagja lett.

Kitörő örömre most sem kell gerjedni: egyszerűen

nyugtázzuk csak magunkban, hogy igen, naná, Magyarország az európai közösség része.

Azé a közösségé, amelyhez az elmúlt több mint ezredévben tartozott, s amiből csak két keleti nagyhatalom sajnálatosanelég hosszúra nyúlt birodalmi terjeszkedése vágott ki minket.

Az EUés a NATO a 21. században Magyarország természetes szövetségesi rendszereit jelenti. Itt vagyunk jó helyen, itt kell legszorosabb szövetségeseinket megtalálnunk, itt kell konfliktusainkat megvitatnunk, és itt kell megküzdenünk azért is, hogy politikai és védelmi közösségünk a lehető legjobb modellben működjön – és ezen belül is olyan legyen ez a modell, hogy az a mindenkori magyar nemzeti érdeknek a legjobban megfeleljen.

A közös piac megfelel a nemzeti érdeknek: Magyarország a világ, de legalábbis a kontinens egyik legnyitottabb gazdasága, exportunk és importunk hasít, Európa gazdasági centrális erőterének részesei vagyunk.

Az EU-támogatások megfelelnek a nemzeti érdeknek: a magyar és – úgy általában – az európai mezőgazdaság gyakorlatilag már működésképtelen lenne a közös agrárpolitika nélkül. Magyarország nem jutott volna egyről a kettőre, aztán meg a háromra az elmúlt tizenöt évben az egyéb uniós pénztámogatások nélkül sem, ebből születtek – jó esetben – kisebb-nagyobb térségek működését biztosító, támogatott beruházások, infrastrukturális fejlesztések;és, persze, kevésbé jó esetben legalább városkép-csinosítások meg wellness fürdők és társaik. Az ország mindenesetre nagyon sok szempontból jobban néz ki, mint tizenöt éve.

Az euró, nos, az most nem felel meg a nemzeti érdeknek – amíg nem érünk el az uniós fejlettségi átlag közelébe. De világos, hogy ez a kormányzat jó ideig, amíg az országnak még felzárkóznia kell, nem fog sietni az euró bevezetésével – és jól teszi, hogy így tesz.

És végső soron, egyszerűen

az a nemzeti érdek, hogy az európai politikai közösségen belül legyünk.

A mai EU már nem a Római Szerződés európai közössége, de nem is Maastricht kilencvenes évekbeli Európája, és még csak nem is egyezik saját 2004-es állapotával sem. Viták voltak, vannak és lesznek is, de problémáinkat egy légtérben, egy közös asztalnál, egy építményben tudjuk a legjobban megvitatni.

Nem pedig a házon, a kerítésen, a közösségen kívülről.

Odakint ugyanishideg van.

Odakint – a mi fertályunkon – Ukrajnák, Moldovák, Macedóniák meg Boszniák vannak,

a magyarnál sokkal súlyosabb, egyenesen az állami egységet veszélyeztető politikai, társadalmi, kulturális széthúzásokkal, nagyobb és kisebb hatalmak kísérleti telepeként, sakkbábujaként, pofozóbábjaként, bármifajta nemzetközi védőháló és konfliktuskezelési mechanizmusok nélkül.

Nekünk bent kell maradnunk, ez nem kérdés.

Ezertizenkilenc éves államiságunkra, különleges nyelvünkön alapuló egyedi kultúránkra, 20. századi súlyos tapasztalatainkon alapuló politikai tudásunkra – és szkepszisünkre – támaszkodva futhatunk neki a jelen és a jövő játszmáinak.

Európa sose lesz egységes birodalom, ez megvalósíthatatlan utópia.

De

az sem történhet meg, hogy teljesen összeomoljon az európai közösség

– az ugyanis tragikus disztópia, Európa maradék világpolitikai és világgazdasági erejének darabokra törése lenne. És ez egyáltalán nem állna a nemzet érdekében.

Minden, ami a két szélsőség között van, természetes politikai viták tárgya lehet, és legyen is.

Nyugtázzuk hát most, ezen a napon az EU-tagságunk tényét. Utána pedigtegyünk meg mindent azért, hogy Magyarország ennek a történelmi konstellációnak tartós nyertese legyen. És közben nyugodtan nézzük a távlatokat, hiszen mégis csak egy ezeréves ország vagyunk.

Összesen 83 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Popeyeatengeresz
2019. május 03. 15:13
Kissé hatásosabb lenne a cikk, ha nem azt látnám mellette az ajánlóban, ahogy Szíjjártó Péter éppen Erdogan kezét szorongatja fülig érő szájjal.
Rasdi
2019. május 02. 19:45
Tekintettel arra, hogy az EU-nak talán legfontosabb eleme az európai gazdasági közösség, aminek leghangosabban, mintegy evidenciaként jelentkező alappillére a "piacgazdaság". Ami sajnos annyira torzított, hogy lassan hazugságnak lehetne nevezni. Legalább annyira távol van a valós "piac"-tól, mint a "szocialista piacgazdaság". Csak mások a beavatkozási eszközök. Mik a legfontosabb torzító tényezők? Az egyik ilyen, hogy a valós piaci törvények csak olyan körülmények között tudnak érvényesülni, amikor mind a kínálati mind a keresleti oldalon sok szereplő van. Ezt lényegében két tényező akadályozza meg. Az egyik a - technikai, technológiai oldalról részben indokolt - termelési egység növekedés és a részben ezáltal kiváltott tőkekoncentráció. Ezen nem túl sokat segítenek a "versenyszabályozási törvények", amelyek inkább csak olyan PR célú "szépségtapaszok" és egy-egy valamilyen ok miatt kipécézett piaci szereplőkön bemutatott látványos önigazolás. A másik ilyen torzító jelenség, a jelentős közpénzekkel működtetett "pályázati rendszer". Itt elsősorban a megfelelő információk megszerzése, azaz a "tűzközeli" pozíció jelenti a piaci előnyt a minőség és ár helyett. Ez nem feltétlenül korrupció a szó szoros értelmében. Úgyhogy inkább beszélhetünk "pályázatgazdaságról" mint "piacgazdaságról". De azt hiszem egyéb területeken is hasonló hazugságokra találhatunk.
Akitlosz
2019. május 02. 17:42
"hiszen mégis csak egy ezeréves ország vagyunk." 1123. Nem kellene hamisítani a történelmet. Vajk nem lapított semmiféle addig nem létező új országot, hanem csak megreformálta az akkor már 105 éves országot, amelynek ő ugyan nem az első, hanem a hatodik államfője volt. Vajk előtt is működött a királyi tanács csak akkor még nagyfejedelmi tanácsnak hívták ugyanazt. 1896-ban még jól és pontosan ismerték a magyar történelmet. Na akkor volt ezer éves a magyar állam. Benne van az akkori törvényben A XX. század óta viszont hamisítja a hatalom a magyar történelmet.
Akitlosz
2019. május 02. 17:37
"De az sem történhet meg, hogy teljesen összeomoljon az európai közösség" Nem a frászt nem! Kívánok Rajcsányi úrnak olyan hosszú életet, hogy ezt megérje! Sőt még annál is hosszabbat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!