Ha a kampányt jól csináljuk, akkor ebből lehet 50 körzet is, és akkor már kormányváltás van. Interjú.
„Ha nagyjából elhiszi, amit mérnek, akkor is bízik abban, hogy verhető a mostani kormány?
Abszolút.
Pedig nem néznek ki másképpen a számok, mint 2014-ben.
Nem ez a fő kérdés. Tíz évig voltam közvélemény-kutató, és nem is voltam szerintem rossz, úgyhogy talán az én számból hitelesen hangzik, hogy a közvélemény-kutatások egy csomó mindent nem tudnak megmutatni.
A mostani adatok azt mutatják, hogy a Fidesz a többiek gyengeségének a tükrében erős. Ám a Fidesz támogatottsága messze nem olyan acélos, hogy a helyzeten ne lehetne változtatni. Az ellenzék az elmúlt időszak csetlés-botlásaival egyszerűen elvette a saját táborának is a kedvét attól, hogy bemondják, hogy kire szavaznának, vagy akár azt tudják ígérni, hogy elmennének szavazni. De ez könnyen megfordulhat. És ha az ellenzék képes lenne legalább a biztosan nyerhető körzetekben kihirdetni, hogy kik lesznek a kormányváltás jelöltjei, akkor szerintem ez visszaadná a hitet, mert sikerélményt adna.
Abban is biztos vagyok, hogy 2018-ban az emberek sokkal nagyobb mértékben fogják megosztani az egyéni és listás szavazataikat, mint 2014-ben. Minden politikai rendszernek van egy tanulási folyamata. Az első választási rendszert, ami 1990-2010 között volt érvényben, az emberek 1998-ra tanulták meg használni. Akkor a második fordulóban lehetett látni, hogy tökéletesen megértették, hogy mi ennek a rendszernek a lényege.
Az ellenzék baloldali része várhatóan nem fog egy nagy közös listába rendeződni, de a szavazók fejében az egyéni jelöltek esetében ki fog termelődni az az induló, akit a Fidesz kihívójának tekintenek majd. Ezért szerintem sokkal több egyéni helyet meg fog tudni nyerni az ellenzék, mint korábban.
Nagyon nem mindegy, hogy egy pártnak mekkora a támogatottsága, de ebben a rendszerben nem csak ez számít. Majdnem ugyanennyire számít, hogy a szavazóik hol vannak. Az összes felmérést úgy olvasom, hogy a Fidesz tábora el fog csúszni Budapestről és a nagyobb városoktól a kisebb településekre. Ami szerintem borzasztó, mert bár engem sokan egy pesti libsinek tartanak, valójában egy nyírségi parasztgyerek vagyok a lelkem mélyén még mindig, és ezért rosszul viselem, hogy milyen nehezen építkezik a progresszió a kistelepüléseken. De ha választásmatematikailag nézem, akkor ez a helyzet azt jelenti, hogy az elvben nyerhető körzeteket most könnyebb lesz elvinni.
Ráadásul Budapesten és a nagyvárosok többségében nincs érdemi beágyazottsága a Jobbiknak. Úgyhogy akik a városokban kormányváltást akarnak, azok szerintem be fogják húzni a baloldali jelölteket. Ha most kiírnák a választást, és a baloldali pártok nagy része a legfontosabb körzetekben megállapodna, akkor már most minimum 30 körzetet megnyerne az ellenzék. És ha a kampányt jól csináljuk, akkor ebből lehet 50 körzet is, és akkor már kormányváltás van.”