Megtalálták a közös nevezőt: ez a kézenfekvő érdek kapcsolhatja össze a magyarokat és az ukránokat
„Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen” – fogalmazott az államtitkár.
Szégyenletesnek nevezte az ukrán oktatási törvényt Lázár János a csütörtöki Kormányinfón. A miniszter szerint a törvénnyel „Ukrajna elveszíti egy barátját”. Lázár azt is elmondta: újabb vitákra számít a kötelező elosztási mechanizmussal kapcsolatban, ezért arra kéri az embereket, hogy nyilvánítsanak véleményt a nemzeti konzultáción.
Aki a magyar érdekeket veszélyezteti, az arra számíthat, hogy a magyar állammal találja magát szemben – mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján az új ukrán oktatási törvényről, majd a marosvásárhelyi iskolaügyről szólva. Kijelentette: a kormány mindent megtesz, hogy a magyar érdekeket védelmezze.
A politikus szégyenletesnek és elfogadhatatlannak nevezte „a magyar kisebbségek jogait durván megsértő” ukrán oktatási törvényt, kérve az ukrán elnököt, hogy ne írja alá a jogszabályt. Magyarország ezt a törvényt hátbatámadásnak tekinti, „Ukrajna ezzel elveszíti egy barátját” – fogalmazott. Lázár János kitért a marosvásárhelyi iskolaügyre is, megerősítve: Magyarország mindaddig nem támogatja Románia OECD-tagságát, amíg nem történik az iskolaügyben érdemi előrelépés.
A kötelező elosztási mechanizmussal kapcsolatban a miniszter elmondta: újabb vitákra számít az ügyben, ezért kéri, hogy az emberek véleményt nyilvánítsanak az október elején induló nemzeti konzultáción és megválaszolják: kitartanak-e amellett, hogy Magyarország ne legyen bevándorlóország. Lázár János szerint az európai politikát Soros György terve dominálja, amely szerint hitelek és adóemelések árán is évi egymillió embert kell behívni a Közel-Keletről vagy Afrikából az Európai Unióba (EU).
Értékelése szerint az EU jövőjéről még csak most indul a vita. Szóvá tette, hogy a szeptember 26-án lejáró kötelező elosztásra vonatkozó elvárás miatt a kérdésben világos álláspontot képviselő Magyarországot bélyegzik meg, miközben Máltát leszámítva nincs olyan tagállam, amely végrehajtotta volna a döntést, mindössze 28 ezer befogadandó bevándorló ügye zárult le.
(MTI)