Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Nem foglalkoztatja egyelőre az RMDSZ-t a kormányra lépés – mondta Kelemen Hunor Liviu Dragnea PSD-elnök erre vonatkozó felvetésére reagálva. Ugyanígy nem sietik el a székely autonómiatervezet benyújtását sem: mint mondta, kivárják vele az alkalmas pillanatot.
Egyelőre nem akarnak kormányozni
Kelemen Hunor szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget egyelőre nem foglalkoztatja a kormányra lépés kérdése. Az RMDSZ elnöke a szövetség szombati zilahi kongresszusa végén tartott rögtönzött sajtótájékoztatón újságírói kérdésre reagált Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnöknek a kormányra hívására. Hozzátette: a szövetség egyelőre azt tekinti céljának, hogy tartalommal töltse meg a kormánypártokkal kötött parlamenti együttműködési megállapodását.
Kelemen Hunor nem árult el részleteket arról a beszédében említett tényről, hogy a román külügyminisztérium akadályozni próbálja az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) jövő heti kolozsvári kongresszusát. A témával kapcsolatban csak annyit említett meg, hogy több forrás is jelezte: a román diplomácia megpróbálja lebeszélni a FUEN-kongresszusra meghívott politikusokat, hogy részt vegyenek a rendezvényen.
Az autonómiatervezettel az alkalmas pillanatra várnak
Az MTI kérdésére, hogy a szövetség be fogja-e terjeszteni a parlamentben a Székelyföld területi autonómiájára vonatkozó tervezetét, amelynek elkészítéséről a négy évvel ezelőtti kongresszuson született határozat, Kelemen Hunor kijelentette: a tervezetet akkor terjeszti be a szövetség, amikor alkalmasnak látja erre a pillanatot.
„Mind a kulturális autonómia tervezete, mind a regionális autonómia tervezete készen áll, és várjuk az alkalmas pillanatot arra, hogy lépni lehessen”
– fogalmazott Kelemen Hunor.
Hozzátette: eredményt akarnak, nem csak bűvészmutatványt. Úgy vélte: ha a szövetség most nyújtaná be a tervezetet, akkor az az alkotmánybírósághoz kerülne előzetes normakontrollra, és még csak a parlamenti vitáig sem jutna el. „Azt a helyzetet kell megteremtenünk, amikor érdemben lehet lépnünk. A helyzetteremtéssel évek óta foglalkozunk, de ez nem csak rajtunk múlik. A román politika ma nemcsak a székelyektől, hanem általában a regionális identitások felerősödésétől fél” – fogalmazott a politikus.
Kelemen Hunor arra a kérdésre is reagált, hogy a cselekvési terv miért nem tér ki a magyar nyelv székelyföldi regionális hivatalos státusának az elérésére. Ez ugyanis hangsúlyos pontja volt a szövetség tavalyi választási programjának. Elmondta: a cselekvési tervben az 1918-as román ígéretek betartatása szerepel, és ez a nyelvi jog az ígéreteknek is része.
(MTI)