A Jobbik a kivándorlásról, az MSZP a CEU-ról, az LMP az ifjúságpolitikáról, a Fidesz pedig a mentősökről kérdezte a kormányt az Országgyűlésben.
Fidesz: mire számíthatnak a mentősök?
Dunai Mónika (Fidesz) azt kérdezte, mire számíthat a 7500 mentős a kormánytól. Emlékeztetett, hogy januárban elindult az ágazati életpályamodell, és eszközbeszerzés is történt.
Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára tudatta: teljes egyetértés van abban, hogy a mentőszolgálatnál dolgozók bérének fejlesztése szükséges, amire megvan a fedezet a költségvetésben. Összességében 3 év alatt 67 százalékkal nő a mentésben dolgozók fizetése - tájékoztatott, hozzátéve azt is, hogy új mentőállomások épültek, és új mentőautók állnak szolgálatba.
Jobbik: mit tesz a kormány a kivándorlás ellen?
Z. Kárpát Dániel azt mondta, rémisztő statisztikai adatok és előrejelzések láttak napvilágot arról, hogy több mint 300 ezren tervezik, kivándorolnak Magyarországról, s egyre többen tolják ki a visszatérés idejét. Ezek fényében a kivándorlást serkentő tényezőkön hogyan változtatna a kormány? Mikor milyen formában hajlandók állami hátterű bérlakásépítő programot indítani, ami valódi életlehetőséget biztosít mindenkinek?
Tállai András államtitkár közölte: amennyien távoznak az országból munkavégzés céljából, annyian haza is jönnek. Cáfolva a kilátástalannak nevezett helyzetet kitért arra, hogy négy százalék feletti a gazdasági növekedés, az első negyedévben 11 százalékkal nőttek a reáljövedelmek, 2010 óta közel 700 ezer munkahely jött létre, s életpályák indulnak. Megjegyezte: a kormánypártok otthonteremtési programja lényegesen komolyabb alternatívát jelent, s elindultak a lakásproblémák megoldása felé.
LMP: a magyar kormány elbánt a külföldről hazatérő fiatalokkal
Schmuck Erzsébet arról beszélt, hogy a magyar kormány alaposan elbánt a külföldről hazatérő fiatalokkal. A Vállalkozz itthon fiatal! program esetében 3 milliós támogatást ígértek azoknak, akik Budapesten vagy Pest megyében vállalkozást indítanak. Eddig 117 fiatalt fogadtak be a programba, s öt főnek ítéltek meg támogatást, de ők egy fillérhez sem jutottak hozzá. Szerinte kamuprogramok szintjén foglalkoznak csak ezzel a kérdéssel, s nem ez az első program, ami befuccsol. Mikor indulnak be a kifizetések, lesz felelősségre vonás? – kérdezte.
Cseresnyés Péter államtitkár azt mondta, mindenkit bűn félrevezetni, ezért jó lenne, ha megfelelően tájékozódna Schmuck Erzsébet mielőtt kérdést tesz fel. A képviselő szerinte keveri a Gyere haza fiatal! programot a Vállalkozz itthon fiatal! kezdeményezéssel, ugyanis két különböző programról van szó. A vállalkozásokat segítő kezdeményezésnél első körben 211 üzleti tervezetet bíráltak el, s ezekből aztán 67 támogatási kérelem érkezett, egyharmaduknál született támogatásról döntés – jelezte.
MSZP: miért kell "kicsinálni" a CEU-t?
Harangozó Gábor (MSZP) azt kérdezte meg, mi a valós akarat, miért kell kicsinálni a CEU-t? A múlt héten szerinte az egyetem vezetői csak bürokratákkal találkozhattak a róluk szóló tárgyaláson, miközben a kormány együttműködést ígért akkor, amikor az Országgyűlés módosította a felsőoktatási törvény CEU-t hátrányosan érintő módosítását. Mit csinál Altusz Kristóf külügyminisztériumi helyettes államtitkár, akit kijelöltek tárgyalónak? – tette fel a kérdést.
Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára úgy felelt: Altusz Kristóf azonnal felvette a kapcsolatot az érintettekkel, a munka olajozottan halad – jelentette ki, hozzátéve: az Egyesült Államoktól viszont három hete várják a hivatalos választ. A CEU-t leszámítva minden egyetemvezető technikainak tekinti a kérdést, nem politikainak – fogalmazott. Úgy fogalmazott: a miniszterelnöki megbízottnak arra nincs felhatalmazása, hogy a találkozót – ahogy az ellenzéki politikus is fogalmazott – kierőszakolja – mondta.
(MTI)