Tűzszerész-tragédia: visszautasítja a Honvédelmi Minisztérium a vádakat

2016. augusztus 16. 16:03

A Magyar Honvédség visszautasítja azokat a sajtóban megjelent állításokat, miszerint a tűzszerészek túlórázásai miatt történt meg nemrég a négy tűzszerész halálával járó robbanás.

2016. augusztus 16. 16:03

A Magyar Honvédség kedden közleményben utasította vissza a sajtóban megjelent állításokat, amelyek a Honvédelmi Minisztérium (HM) által kiadott túlóraadatokat „félremagyarázva vonnak le következtetéseket a hortobágyi tűzszerészbaleset okairól”.

A Magyar Nemzet a tárca parlamenti államtitkárának írásbeli válaszára hivatkozva állította, hogy túlterheltség okozta a Hortobágyi Nemzeti Parkban július elsején történt bombarobbanást. Budai Bernadett, a szocialisták szóvivője keddi sajtótájékoztatóján pedig úgy fogalmazott, „ha egy állományban 25 százalékos létszámhiány van, ha óriási a túlóra és történik baleset, akkor minimum felmerül annak a gyanúja, hogy lehet összefüggés”.

Nincsenek összefüggések

A HM az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte: a tárca országgyűlési képviselői kérdésre kiadott írásbeli válasza semmilyen összefüggésben sincs a tűzszerészbaleset okaival. Az abban megadott túlóraadatok a Magyar Honvédség 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred teljes állományára vonatkoznak – amelybe beleértendők mások mellett a hadihajós katonák, az adminisztratív dolgozók, gép- és harcjárművezetők, logisztikusok – és nem csak a tűzszerész katonák által teljesített túlórákra. „Aki tehát a parlamenti válasz és a tűzszerészbaleset között közvetlen összefüggést sejtetett, az felelőtlen vagy szándékosan hamisítja meg a tényeket” – fogalmazott a HM.

Közölték, hogy a tragikus tűzszerészbaleset okainak feltárására indított független szakértői vizsgálat nem zárult le, az jelenleg is zajlik, annak eredményeit a minisztérium, a Magyar Honvédség a közvéleményhez hasonlóan várja. Hozzátették, a Magyar Honvédség és a HM minden segítséget igyekszik megadni a balesetben elhunyt tűzszerészek családjainak.

Négyen haltak meg

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő területen július elsején délután mentesítési feladatokat láttak el az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred tűzszerészei, amikor az egyik robbanótest, egy 250 kilogrammos bomba a hatástalanítás közben felrobbant. Négy tűzszerész meghalt, egy súlyosan megsérült.

A balesetben meghalt négy katonát hősi halottá nyilvánították. Juhász Attila főtörzsőrmester, Rózsa Nándor főtörzsőrmester, Balázs Ádám őrmester és Kozár Gábor szakaszvezető balesete ügyében a közigazgatási eljárás mellett a honvédelmi miniszter utasítására belső szakmai vizsgálat is folyik. A vizsgálat lezártáig leállították a terület mentesítését.

 

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2016. augusztus 16. 21:41
Már 1964-ben is kevés volt a tűzszerész, sorállományúként tűzszerészmunkát végeztettek velünk betanított tűzszerészként. Ami abból állt, hogy lejárt szavatosságú 122 mm-es tarack repesz-rombológránátokból kellett kicsavarni a gyújtófejet és új gyújtófejjel ellátni. Mindenki külön munkagödörben dolgozott a munkagödröket futóárok kötötte össze, egy gödörben csak egy személy tartózkodhatott és csak egy gránát lehetett a gödörben. Az elkészült gránátot egy katona elvitte majd utána hozta a cserére váró darabot. Akkor nem is gondoltam rá hogy mekkora veszélynek vagyok kitéve, mármint Bokros Lalyos bácsi nyugdíjfelezésére gondolva.
Strassnoff Ignác
2016. augusztus 16. 20:01
Persze, hogy nincs összefüggés a túlterheléssel. Igaz a vizsgálat még nem zárult le, de előre borítékolják, hogy a HM nem felelős a történtekért. Próbáljuk már alaposan elolvasni, hogy mit írtak! Budai szerint "felmerül annak a gyanúja, hogy lehet összefüggés”. Szerintem is lehet. Ez nem biztos állítás, nem vád, csak egy lehetséges következtetés. Szóval nem mondott biztosat, szemben a HM-el, amelyik már most biztos abban, hogy nincs összefüggés. Akkor ki a nagyobb hantás? A másik: "Az abban megadott túlóraadatok a Magyar Honvédség 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred teljes állományára vonatkoznak – amelybe beleértendők mások mellett a hadihajós katonák, az adminisztratív dolgozók, gép- és harcjárművezetők, logisztikusok – és nem csak a tűzszerész katonák által teljesített túlórákra." Olyan szép mese... Na próbáljuk megtippelni, hogy vajon kinek kell az ezrednél sokat túlóráznia! A zászlóalj törzseknek? Az ezredtörzsnek? A pénzügyeseknek? Személyügyeseknek? A ruházati szolgálatnak? Szerelőknek, titkárnőknek, hadműveleti osztálynak, fegyverzetiseknek, egyebeknek? Vagy a tűzszerészeknek, akiknek a munkamennyiségét a bejelentések száma határozza meg és törvényben előírt kötelességük a helyszín jellegétől függően megadott időn belül elvégezni a mentesítést? Na vajon ki túlórázik többet? A HM hülyének nézi a közvéleményt. Jóval egyszerűbb lett volna azt mondani, hogy a vizsgálat végéig nem nyilatkoznak. Amúgy is marha nehéz lenne konkrétan bebizonyítani, hogy a fáradtság volt a közvetlen oka a balesetnek. A hülye magyarázattal csak magukat teszik röhejessé.
Gregorius
2016. augusztus 16. 19:24
Egyet nagyon nem értek, ha egy kamionosnál vagy pilótánál kötelezően előírják azt, hogy hány órát vezethet, és utána kötelező pihennie (pl. tachométer a kamionokban...), akkor egy tűzszerésznél miért nincsen hasonló előírás. Itt nem ugyanaz a túlóra, mint egy boltban vagy üzemben, ha fáradtsága miatt lankad a figyelme, akkor meghalhat.
polnemkor
2016. augusztus 16. 16:23
Ennél mocskosabb és aljasabb dolgot mint egy tragikus balesetet ellenzéki propagandára fölhasználni, tényleg mindig azt hiszem nincs lejjebb és mégis van. Simicska, bugyiberni. Undorító.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!