A köztársasági elnök megköszönte a parlamenti pártoknak, hogy egyhangúlag támogatták a klímacsúcson született megállapodás ratifikálását az M1 aktuális csatornának adott, csütörtök este sugárzott interjúban. Az Országgyűlés kedden, az uniós országok közül elsőként iktatta törvénybe a párizsi klímacsúcson született nemzetközi klímapolitikai megállapodást.
Áder János szerint, amennyiben hatályba lép a tavaly év végi párizsi klímacsúcson elfogadott egyezmény, megkezdődik a végrehajtási szabályok kidolgozása is, és Magyarországnak ott kell lennie a tárgyalásokon, az ország pozíciói pedig jók.
Áder János az interjúban hangsúlyozta: azért kérte az országgyűlési pártokat, hogy minél előbb foglalják törvénybe a párizsi klímacsúcson született nemzetközi klímapolitikai megállapodást, hogy Magyarország ott lehessen a tárgyalásokon.
Elmondta: több nemzetközi elemző cég szerint is jók Magyarország tárgyalási pozíciói, mivel azon 21 ország közé tartozik a világon, ahol úgy nőtt a nemzeti jövedelem, hogy közben javult az energiahatékonyság és csökkent a károsanyag-kibocsátás. Az a cél, hogy egyre több országban ez történjen, ugyanakkor nagy dilemma, hogyan csökkentsék a kibocsátást a termelés visszafogása nélkül.
Még idén hatályba léphet az egyezmény Áder szerint
Áder János az egyezményről szólva emlékeztetett: a párizsi klímamegállapodás akkor léphet hatályba, ha legalább 55 olyan érintett állam hozzájárul a kihirdetéshez, amelynek károsanyag-kibocsátása eléri a világ összkibocsátásának 55 százalékát.
Először 2018-as hatálybalépést céloztak meg, de „Párizs és New York lendületének” is köszönhetően még az idén hatályba léphet az egyezmény. A kiotói egyezmény még 35 országra, a párizsi már 175 országra nézve tartalmaz kötelezettségeket, és az a kibocsátás 95 százalékát fedi le – mondta az elnök.
A párizsi klímakonferenciáról közölte: ha összeadják a vállalásokat, akkor 2,7 fok alatt tarthatják a földfelszín felmelegedését az iparosodás előtti mértékhez képest, ez azt jelenti, hogy nem érik el a közösen elfogadott célt, hogy 2 foknál ne legyen nagyobb a felmelegedés. Ezért további munkára, tárgyalásokra, a vállalások bővítésére van szükség amellett, hogy be kell kapcsolni azokat a területeket is, amelyek eddig kimaradtak. Ezek között említette a légiközlekedést és a hajózást.