Áder: Magyarországnak ott kell lennie a klímaegyezmény tárgyalásain

2016. május 27. 07:34

Az uniós országok közül elsőként Magyarország iktatta törvénybe a párizsi klímaegyezményt, amely Áder János szerint fontos volt azért, hogy az ország ott lehessen a tárgyalásokon, ahol kidolgozzák a végrehajtási szabályokat. Áder szerint a magyar tárgyalási pozíciók jók, mivel úgy nőtt az ország nemzeti jövedelme, hogy javult az energiahatékonyság.

2016. május 27. 07:34

A köztársasági elnök megköszönte a parlamenti pártoknak, hogy egyhangúlag támogatták a klímacsúcson született megállapodás ratifikálását az M1 aktuális csatornának adott, csütörtök este sugárzott interjúban. Az Országgyűlés kedden, az uniós országok közül elsőként iktatta törvénybe a párizsi klímacsúcson született nemzetközi klímapolitikai megállapodást.

Áder János szerint, amennyiben hatályba lép a tavaly év végi párizsi klímacsúcson elfogadott egyezmény, megkezdődik a végrehajtási szabályok kidolgozása is, és Magyarországnak ott kell lennie a tárgyalásokon, az ország pozíciói pedig jók. 

Áder János az interjúban hangsúlyozta: azért kérte az országgyűlési pártokat, hogy minél előbb foglalják törvénybe a párizsi klímacsúcson született nemzetközi klímapolitikai megállapodást, hogy Magyarország ott lehessen a tárgyalásokon.

Elmondta: több nemzetközi elemző cég szerint is jók Magyarország tárgyalási pozíciói, mivel azon 21 ország közé tartozik a világon, ahol úgy nőtt a nemzeti jövedelem, hogy közben javult az energiahatékonyság és csökkent a károsanyag-kibocsátás. Az a cél, hogy egyre több országban ez történjen, ugyanakkor nagy dilemma, hogyan csökkentsék a kibocsátást a termelés visszafogása nélkül.

Még idén hatályba léphet az egyezmény Áder szerint

Áder János az egyezményről szólva emlékeztetett: a párizsi klímamegállapodás akkor léphet hatályba, ha legalább 55 olyan érintett állam hozzájárul a kihirdetéshez, amelynek károsanyag-kibocsátása eléri a világ összkibocsátásának 55 százalékát.

Először 2018-as hatálybalépést céloztak meg, de „Párizs és New York lendületének” is köszönhetően még az idén hatályba léphet az egyezmény. A kiotói egyezmény még 35 országra, a párizsi már 175 országra nézve tartalmaz kötelezettségeket, és az a kibocsátás 95 százalékát fedi le – mondta az elnök.

A párizsi klímakonferenciáról közölte: ha összeadják a vállalásokat, akkor 2,7 fok alatt tarthatják a földfelszín felmelegedését az iparosodás előtti mértékhez képest, ez azt jelenti, hogy nem érik el a közösen elfogadott célt, hogy 2 foknál ne legyen nagyobb a felmelegedés. Ezért további munkára, tárgyalásokra, a vállalások bővítésére van szükség amellett, hogy be kell kapcsolni azokat a területeket is, amelyek eddig kimaradtak. Ezek között említette a légiközlekedést és a hajózást.

Lehetőséget jelenthet a magyar cégeknek a „klímaforradalom”

Áder János beszélt a három évvel ezelőtti budapesti Víz-világtalálkozóról is, amely – mint mondta – hozzájárult ahhoz, hogy a víz és a szanitáció is külön témaként került az ENSZ elé. Felhívta a figyelmet arra, hogy gazdasági lehetőség is van a „klímaforradalomban”, és aki nem veszi komolyan, kimarad belőle, és végérvényesen lemarad a versenyben. Hozzátette: a magyarokat az innováció, az olcsóbb és hatékonyabb megoldások segíthetik a piachoz jutásban.

A 2016 őszén az ismét Budapesten rendezendő Víz-világtalálkozóról szólva elmondta: a magyar vállalkozásoknak ismét lehetőségük nyílik arra, hogy bemutatkozzanak, de fontosnak nevezte azt is, hogy a vízipar ne csak lehetőséget lásson egyebek mellett az arzénmentesítésben, sótalanításban, vagy szanitációban, hanem össze kell fognia, és konzorciumba tömörülve dolgoznia.

175 ország írta alá a megállapodást

A párizsi klímacsúcson született megállapodás az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet váltja fel. Az új klímavédelmi megállapodást decemberben, az ENSZ 21. klímakonferenciáján fogadta el a részt vevő 195 ország. A dokumentumban rögzítették, hogy a felek 2 Celsius-fok alatt tartják a Föld légkörének felmelegedését az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatják az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen.

A megállapodást április 22-én, a Föld napján 175 ország képviselője írta alá New Yorkban, Magyarországot Áder János köztársasági elnök képviselte. Az államfő később levélben javasolta Orbán Viktor kormányfőnek, hogy a kabinet mielőbb kezdeményezze a dokumentum parlamenti ratifikálását.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matykox
2016. május 27. 16:00
Ó, hát kérem ez se szól semmi másról: ÜZLET, kérem szépen! Tessenek csak erre a "Széndioxid-kvóta" adok-veszekre gondolni! Zseniális gazember volt, aki kitalálta. Követhetné egy levegő kvóta, víz, és külön perse, vízgőz kvóta is, hogy a tehénfing kvótáról ne is beszéljünk ... lehet ötletelni!
Tintamin
2016. május 27. 11:13
Jánoskám, simán, kontroll nélkül aláírtad, hogy nálunk sokkal drágább legyen a napkollektor, mint bárhol a környéken! Mi a faszról beszélsz, amikor ez az ultrakorrupt ország tökutolsó megújuló energiafelhasználásból az EU-ban??????? Tökutolsó.
Malcolm Reynolds
2016. május 27. 08:47
hát sajnos sokat nem fog érni ha trump lesz az elnöke az usának és/vagy a TTIP nyélbe lesz ütve: "Az üzletember elmondta azt is, hogy felülvizsgálná a Obama által hozott károsanyag-kibocsátást korlátozó intézkedéseket. Kiemelte, hogy minden idejét múlt, szükségtelen, a munkásoknak ártó, vagy a nemzet érdekeivel ellentétes szabályozást fel akar számolni. Szerinte a klímaegyezmény árt az amerikai vállalatoknak, és a globális felmelegedés pedig csak átverés." http://444.hu/2016/05/27/trump-nem-akarja-hogy-a-kornyezetvedelmi-szabalyok-lassitsak-az-amerikai-gazdasag-novekedeset
UvegSam
2016. május 27. 08:31
Hogy mennél már a halál faszára! Ilyen karrierista gnómot még nem b@sztam mint ez az alak. Vennék már fel funkcionáriusnak abba az avitt kártékony, eltörölnivaló enszbe,oda vágyik már régóta. Azért töri magát a szerencsétlen. Kurvára nem érdekli, hogy egy ilyen országnak mint a miénk nincs pénze hatszoros áramszámlára, (megújuló bekerülési költségek) , és minden hazai fosszilist kutya kötelessége kiaknázni. Áder Báder TAKARODJ! Unom azt a savanyú fapofádat! Szerencsére a főnök is megmondta,nem lehetsz újra elnök. Talán ezért vagy ilyen gátlástalan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!