Minden vádlottat felmentettek a vörösiszap-perben

2016. január 28. 10:36

Elsőfokon mind a tizenöt vádlottat felmentették a halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, a gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, továbbá a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése vádja alól a vörösiszap-perben.

2016. január 28. 10:36

Felmentette a vörösiszap-per mind a tizenöt vádlottját a halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége, a gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, továbbá a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése vádja alól első fokon a Veszprémi Törvényszék csütörtökön. A törvényszék szerint a 2010. október 4-én bekövetkezett katasztrófa oka „altalaj eredetű stabilitásvesztés” volt, ami miatt a töltés tönkrement. 

Szabó Györgyi, a büntetőtanács elnöke az ítélet indoklásában azt hangsúlyozta, hogy a perben a Mal Zrt. „nem ül a vádlottak padján”. A cég ellen indított polgári, közigazgatási és egyéb ügyek nem azonosak a büntetőeljárásban vizsgált objektív felelősséggel. A törvényszék személyek büntetőjogi felelősségét vizsgálta, így született meg a felmentő ítélet – hangsúlyozta. 

A katasztrófát okozó 10-es számú kazetta körüli közveszélyokozás a kazetta létesítését célzó „első kapavágással” kezdődött, amikor alapozás nélkül kezdték el kialakítani, majd 1998 decemberében, amikor megkezdték a betöltését. Ellentmondásos, a kazetta és a hozzá tartozó egyéb építmények létesítésével kapcsolatos engedélyek kiadása is, hiszen nem volt egyértelmű, hogy melyik hatóság hatáskörébe tartozott – közölte Szabó Györgyi.

A megfelelő monitoringrendszer se segített volna

A szakértők a tervezés körében felmerült hibaként értékelték az altalaj tönkremenetelét, azt állapították meg, hogy nem történt alapozás az építés során. A szakértői csoport szerint a kazetta a kezdetek kezdetétől halálra volt ítélve, úgy fogalmaztak, hogy „ketyegő bombán ültek”, a katasztrófa bekövetkezte csak idő kérdése volt ilyen altalajjellemzők, tervezés és az építés során történt hiányosságok miatt – ismertette a bíró. 

Nem volt megfelelő a monitoringrendszer sem, de a szakértők véleménye szerint ha az lett volna, akkor sem akadályozta volna meg a katasztrófát – közölte. Bár az addigi élettartama alatt a legnagyobb terhet a tragédia bekövetkeztekor hordta a kazetta, nem volt benne az engedélyezettnél több anyag – fűzte hozzá.

Az ítélet indokolása előtti percekben Kepli Lajos országgyűlési képviselő, a katasztrófa körülményeinek vizsgálatára létrehozott korábbi parlamenti bizottság jobbikos elnöke „Ennyit ér tíz ember élete” feliratú táblát mutatott fel a tárgyalóteremben. Miután bírói felszólításra nem hagyta el a termet, a biztonsági őr kísérte ki.

Az indokolás délután folytatódik.

Összesen 369 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Trollkorrekt.blog.hu
2016. február 06. 20:43
A támfalakat szabálytalanul többször is megemelték, -a katasztrófa előtt, a támfalakon több esetben repedéseket észleltek, amivel nem foglalkoztak. Mindezek nyilvánvalóan a vezetőség utasításaira történtek. A valósághű szakértői véleményeket a bíróság "természetesen" elfogultságra hivatkozva nem vette figyelembe. EZ NEM AZ ÜGYÉSZSÉG HIBÁJA! A felmentést arra alapozták, hogy az altalaj süllyedése ismert volt, de előzetesen nem lehetett behatárolni, hogy mikor fog a gát összedőlni, csak azt hogy összefog. WTF?!
Trollkorrekt.blog.hu
2016. február 06. 20:43
A támfalakat szabálytalanul többször is megemelték, -a katasztrófa előtt, a támfalakon több esetben repedéseket észleltek, amivel nem foglalkoztak. Mindezek nyilvánvalóan a vezetőség utasításaira történtek. A valósághű szakértői véleményeket a bíróság "természetesen" elfogultságra hivatkozva nem vette figyelembe. EZ NEM AZ ÜGYÉSZSÉG HIBÁJA! A felmentést arra alapozták, hogy az altalaj süllyedése ismert volt, de előzetesen nem lehetett behatárolni, hogy mikor fog a gát összedőlni, csak azt hogy összefog. WTF?!
Papuska
2016. január 29. 10:35
Valami nincs rendben a magyar Igazságszolgáltatásban! Nap, mint nap olyan ítéletek születnek, amik borzolják az emberek igazságérzetét. Pedig az igazságérzetnek és a jogszolgáltatásnak sokkal közelebb kellene állnia egymáshoz. Elfogadhatatlan, hogy nyilvánvalóan bűnösnek látszó, tetten ért bűnelkövetők ússzák meg a büntetést, valahol az eljárás során a jog útvesztőiben megcsavarodó bizonyítás után. Olyan ügyekben, ahol az adott pillanatban még be is ismerte a bűnét a bűnös, jön egy nüansz miatt a felmentés. A "vörös iszap" ügy mindenek csúcsa! Egyszerűen nem érthető, hogy nincs felelőse a 10 ember életét 100-ak megnyomorodását, életének megfeneklését hozó ügyben. A bíróság nyíltan azt sugallja az ítéletével, hogy aki megszerez egy tulajdont, az nem köteles körültekintően felmérni azt, hogy a megszerzett vagyon, ami jelentős jövedelmet hoz Neki, nem jelent-e veszélyt az emberekre. Egyszerűen, ha valaki megvásárol egy termelő eszközt, és az hosszabb használat után tömegpusztítást okoz az eszköz, azt mondhatja, hogy egykor a megfoghatatlan múltban, valaki, valamit rosszul csinált, és Ő jogosan használta tovább a hibás dolgot, mert jóhiszemú volt. Az adott esetben, az eredeti tervek szerinti kapacitás háromszorosát beletéve sem kellett volna vizsgálnia a tulajdonosnak, hogy ezt elbírja-e a létesítmény. A hasznot eltehette, a felelőssége sehol. Egy ilyen veszélyes építménynél nem kellett volna a bíróság által hibásnak mondott talajszerkezetet ellenőriznie? A megemelt tárolási kapacitás elhatározásakor nem kellett volna a gát szerkezetét valakinek megvizsgálnia? Ez minden, a legegyszerűbb logikát is áthágó döntés hozza az emberekben a hasonló tapasztalatok mellett azt az érzést, hogy kis hazánkban nagyon nagy baj van az igazságszolgáltatással, és néhány furcsa tapasztalat azt is hozza, hogy még csak jogszolgáltatás sem történik, hiszen a bíróság így dönt, de tapasztaljuk, hogy elfelejti értesíteni a törvényben meghatározottakat a kötelező döntéséről, vagy bejegyzést tesz és azonnal jogerőre emel döntéseket a kötelező fellebbezési idő mellőzésével, úgy, hogy senki sem mond le a fellebbezési jogáról? Lelkiismeret furdalás nélkül követ el olyan hibákat következmények nélkül, amik nyilvánvalóban túl vannak a lehetséges véletlen határán. A legszörnyűbb, hogy azokkal a bírókkal, akik a másodfok szintjén "bebuknak" senki nem javasol vizsgálatot, fegyelmi eljárást, és legközelebb nyugodtan manipulálhatnak, hátha már nem mer, vagy nem tud az érintett a jogorvoslattal élni. Sikerül a magyar jogrendet teljesen lejáratni. Talán ez is a céljuk. Ráadásul a háttérben politikai motivációt is érzek. KI védi meg az országot, a törvényes kormányt és az embereket a jog független területéről indult bomlasztástól. Van-e aki ezt megteheti úgy, hogy ne vádoltasson meg az ellensúlyok és biztosítékok támadásával? Ez ám a 22-es csapdája!
Teknős
2016. január 29. 10:03
A rendőröket arra tartjuk, hogy üljenek egy rendőrautóban és trafipaxozzanak. Nem ott, ahol balesetek vannak, hanem ott, ahol ezt a lehető legészrevétlenebbül lehet csinálni. Igazán nem várhatjátok el a rendőröktől, hogy egy ilyen fontos pénzgyüjtő tevékenység mellett, holmi vörösiszap tragédia kivizsgálására még gondot fordítsanak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!