Megtalálták a közös nevezőt: ez a kézenfekvő érdek kapcsolhatja össze a magyarokat és az ukránokat
„Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen” – fogalmazott az államtitkár.
Megértik és támogatják az Európába irányuló illegális gazdasági menekültek megállításáért tett magyar intézkedéseket a cseh politikusok. Ezt Kósa Lajos honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke mondta pénteken.
Megértik és támogatják az Európába irányuló illegális gazdasági menekültáradat megállítására tett magyar intézkedéseket a cseh politikusok – mondta Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke az MTI tudósítójának pénteken Prágában.
„Azt kell mondanom, hogy a cseh kollégák a magyar intézkedésekkel egyetértettek és megértéssel fogadták. Szerintük a magyar intézkedések érthetőek, hiszen Magyarország a határán a cseh határt is védi, miután ez a schengeni külső határ” – jelentette ki.
„Tárgyalópartnereim úgy vélték, hogy a magyar intézkedések megértéssel kezelhetők, hiszen ennek az áradatnak útját kell állni. Ez nem politikaimenekült-útvonal, hanem gazdaságimenekült-útvonal, s a gazdasági menekültek befogadására Európa nem rendelkezik megfelelő befogadókapacitásokkal” – jegyezte meg a honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke.
Bohuslav Sobotka cseh kormányfő kedden úgy vélte, hogy „lehetetlen egyoldalú lépésekkel megoldani a menekültek problémáját”. Hozzátette, hogy a magyar lépés az Európai Bizottság által javasolt menekültkvóta miatt kialakult helyzetre adott válasz. Hasonlóan fogalmazott Lubomír Zaorálek külügyminiszter is, de megjegyezte: érti a magyar döntés indokait.
Kósa Lajos országgyűlési küldöttség élén csütörtökön és pénteken tárgyalt Prágában a cseh parlamenti alsóház és a szenátus védelmi-biztonsági bizottságaival, valamint a cseh hadsereg vezérkari főnökének helyettesével. A cseh fél annak kapcsán kezdeményezte a megbeszéléseket, hogy július elsejétől Csehország tölti be a visegrádi csoport elnöki tisztségét. A felek megvitatták a cseh elnökség legfontosabb feladatait és terveit a négy visegrádi ország (Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország) parlamenti szintű védelmi együttműködésének terén.