Itt vannak az adatok: ennyire elégedettek az egészségüggyel a magyarok
Az iskolai osztályozásnak megfelelően értékelhetik a betegek egyebek közt az ellátás minőségét, a dolgozók hozzáállását és a tisztaságot.
Közel megduplázzák jövőre a fiatal szakorvosok ösztöndíjprogramjára fordítható összeget, ami így közel 7 milliárd forint lesz. Fontos változás még, hogy ezentúl nem egy-egy kórházzal vagy egyetemmel, hanem egy állami intézménnyel szerződnek majd a rezidensek, így azokhoz a kórházakhoz is juthat majd rezidens, akik eddig nem tudták kigazdálkodni a bérüket.
Jövőre az ideinél mintegy hárommilliárd forinttal több, csaknem 6,9 milliárd forint jut a fiatal szakorvosok ösztöndíjprogramjára, és a rezidensek nem egy kórházzal vagy egyetemmel, hanem az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központtal (ENYKK) szerződnek – hangzott el az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában.
Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke elmondta: a szakképzés átalakítása a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fő munkáltató egy állami szerv, az ENYKK lesz. Ez a változtatás azért fontos, mert van olyan kórház, amelyik azért nem vesz fel rezidenst, mert nem tudja kigazdálkodni a bérét – mondta, hozzáfűzve: ezt a problémát korábban jelezték az államtitkárnak is. A magyar állam ezért döntött így, hogy minden rezidens számára, aki szeretne Magyarországon dolgozni megteremti erre a lehetőséget, ezért kellett államilag garantálni a bérüket.
Kitért arra is, hogy a rezidensek oktatói is az ENYKK-nál lesznek nyilvántartásban és onnan fizetik majd ki őket. Fontos változásnak mondta azt is, hogy az oktatók havi bére 30 ezerről 50 ezer forintra nő rezidensenként. Jelezte: egy oktatónak egyszerre három rezidense lehet.