Ipsos: Befagyott a pártok támogatottsága

2015. április 23. 11:48

Nem változott érdemben a pártok támogatottsága az előző hónaphoz képest az Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatása szerint: a teljes népességben a Jobbik 17, a Fidesz 21, az MSZP 11, az LMP 5, a DK 3, az Együtt 1 százalékos támogatottsággal bír.

2015. április 23. 11:48

Nem történt számottevő változás a pártok támogatottságában az elmúlt egy hónapban – derül ki az Ipsos április közepén végzett közvélemény-kutatásának eredményéből.

Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott elemzés szerint megállt a Jobbik táborának fél év óta történő bővülése, februárban a választókorúak 18, most 17 százaléka sorakozott fel mögéjük, a változás statisztikailag jelentéktelen. A Fidesz támogatottsága már harmadik hónapja változatlan, 21 százalékos. Az MSZP-t preferálók a tavalyi választások óta lényegében ugyanannyian vannak, a múlt hónapban 12, ezúttal 11 százaléknyian. Az LMP javított, ebben a ciklusban most van a legmagasabb, 5 százalékos támogatottsága. A Demokratikus Koalíció (DK) 3 százalékon áll, ami egy kicsivel alatta marad az elmúlt két hónapban regisztrált 4 százalékos adatnak, de hosszabb távon e párt esetében is stabil méretű szavazótáborról lehet beszélni. Az Együtt támogatóinak aránya márciusban 1 százalékos, más pártok ezúttal nem érték el ezt a szintet.

A biztos pártválasztók körében a Fidesz 38 százalékkal vezet, mögötte 27 százalékos eredménnyel a Jobbik következik, az MSZP 17 százalékra számíthat. Az LMP-nek 7, a DK-nak 6 százaléka van az aktív szavazói csoportban, az Együtt 2 százalékot kapna itt – közölte az Ipsos.

A kutatás összegzése szerint az egy évvel ezelőtti parlamenti választások óta csak a Fidesz és a Jobbik támogatottsága változott érdemben. A kormánypárt táborának mérete május és október között szinte egyáltalán nem, 37-ről 35 százalékra módosult. Utána viszont februárig folyamatosan csökkent, 21 százalékra szűkült. Az utóbbi hónapokban megállt a negatív tendencia, a Fidesz-hívek aránya állandósult. A Jobbik erősödése októberben kezdődött és márciusig tartott: 11-ről 18 százalékra emelkedett a támogatottságuk. A többi párt ereje az elmúlt egy évben nem igazán változott, csak 1-2 százalékos emelkedések és csökkenések voltak, amelyek nem illeszkedtek semmilyen trendbe.

Az Ipsos szerint a Fidesz jelenleg 1,7 milliós támogatói körének a nagy többsége, 1,4 millió ember tekinthető a párt kemény magjának, ők aligha távoznak. A tavalyi választáson is rájuk voksoltak, rendkívül aktívak maradtak mostanáig, és maradéktalanul elégedettek azzal, ahogy az országban mennek a dolgok manapság. A Fidesznek leginkább elkötelezett szavazók a falvakban és a fővárosban, valamint az idősebb emberek körében találhatók. A kormánypárt laza kötődésű választói a húszas-harmincas éveikben járók, a középrétegekbe tartozók.

A Jobbik jelenlegi 1,4 milliós táborából 800 ezren a parlamenti választások óta kitartanak a párt mellett, és elég elszántak, könnyen mozgósíthatók egy választásra – áll az Ipsos elemzésében, amely szerint a nemzeti radikális bázis rendkívül elégedetlen a fennálló viszonyokkal, 95 százalékuk szerint rossz irányba halad az ország. A Jobbiknak igazán lelkes hívei főképpen a negyvenes-ötvenes korosztályban, vidéken, valamint a férfiak között vannak. Az alacsony státusú és a fővárosi nemzeti radikálisok viszont az átlagosnál gyengébben kapcsolódnak választott pártjukhoz az Ipsos szerint.

Az MSZP aktuális híveinek bő kétharmada elkötelezett szocialista. A pártnak 900 ezres tábora van, közülük nagyjából 650 ezren korábban is rájuk szavaztak, most is ezt tennék. Magas fokú az aktivitásuk, aminek talán legfontosabb összetartó ereje az ország helyzetének egyöntetű, erőteljesen negatív megítélése. A szocialista párt törzsközönsége főként az 50 év felettieknél, ott is leginkább a nyugdíjasoknál, továbbá a fővárosiak körében lelhető fel. Az MSZP visszafogott támogatóinak leginkább a fiatal és a kis településeken élő szocialisták számítanak – olvasható az elemzésben.

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2015. április 23. 14:01
Lököttke, ha "a választástól távol maradók" elmennének szavazni, akkor nem lennének "a választástól távol maradók"... Ez a "piaci rés" pedig az Ipsos üzleti területe..., ebből élt az előző választási ciklusban - anélkül, hogy "a nem szavazók" eltűntek volna...
választópolgár
2015. április 23. 13:51
Jobbik 17, Fidesz 21, MSZP 11, LMP 5, DK 3, Együtt 1, ez összesen = 58% nem szavazók= 48% Ha a választástól maradók pártot alapítanának akkor 48%-al megnyernék a választást. Itt van egy piaci rés, amit még nem tömött be senki. Javasolom, hogy alakítsuk meg a választástól távolmaradók pártját. Komoly piaci igény lenne rá.
ördöngös pepecselés
2015. április 23. 13:20
látom itt mindenki elkönyvelte a Jobbik ezüstérmét én is esélyesnek látom, de ne felejtsük el hogy a Jobbik szervezetileg valahol a 94-98 közötti fidesz szintjén lehet. Sem aparátusa, sem eszköze nincs és ami van az is könnyen cserbenhagyhatja (pl. ellenfelek emberei, Vona vadhajtásai stb.), ezért én a 94es Fidesz majdnembukástól a 98as Torgyán mellbedobásig bármilyen eredményt el tudok képzelni de az elsőt sokkal valószínűbbnek tartom mert egy egyszerű gazdasági szélsőségezés ami tegnap elhangzott sok embert elgondolkoztathat a ballik viszont egyre mélyebbre süllyed a kontraszelektáltságába és a butaságába
ördöngös pepecselés
2015. április 23. 13:03
megnyugtató ez az eredmény a Simlinyúz árulását követő hónapok után mi lesz itt ha az emberek kiismerik az új ellenzék csúsztatásait? újabb 2/3d?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!