Szigorítás jöhet Till Tamás gyilkosa miatt
Még börtönben kerülhet a panaszkodó elkövető – ha nem is emberölésért.
Tavaly ősszel csökkentették a polgármesteri fizetéseket, amiket most megint megemelne a Fidesz a tízezer főnél kevesebb lakosú településeken. A módosító javaslat értelmében a legkisebb falvak polgármesterei 50 százalékos fizetésemelést is kaphatnának. A Világgazdaság számításai szerint évente 2,5 milliárd forintba kerülne a módosítás és 2266 polgármestert érintene.
A kis falvak polgármesterei járnának a legjobban a fideszes Boldog István módosító javaslatával, amely több kategóriában emelné a tízezer főnél kevesebb lakosú települések polgármestereinek illetményét. A javaslat szerint az 500 fő alatti települések vezetői a jelenleg 748 ezer forintos helyettes államtitkári fizetés 20 százaléka helyett ezen összeg 30 százalékát kaphatnák, vagyis esetükben 50 százalékos lenne az emelés. 501 és 1500 lakos között a helyettes államtitkári fizetés 40 százalékáról 50 százalékára, vagyis egynegyedével emelkedne a polgármesterek fizetése.
E fölött két kategóriát képeznének a jelenleg egy kategóriába tartozó 1501 és 5000 közti, illetve 5001 és 10000 fő közti települések – előbbi kategóriában érintetlenül hagynák a fizetéseket, az utóbbiak polgármesterei viszont 5 százalékos illetményemelést kaphatnak.
A Világgazdaság számításai szerint évente 2,5 milliárd forintba kerülne a javaslatban foglalt illetményemelés, amely a mintegy 3200 önkormányzatból 2266 polgármestert érintene kedvezőbben.
Az önkormányzati törvény módosításával tavaly októberben csökkentették jelentősen a polgármesterek fizetését: ezt azzal indokolták, hogy számos önkormányzati feladatot átvett az állam, így jelenleg sok kistelepülési vezető gyakorlatilag közmunkásbérért dolgozik – írja a lap.
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a Világgazdaságnak azt mondta: örülnek az emelésnek, de nem ez lenne a legjobb módja, Ugyanis a módosítás után egy 500 fő alatti kistelepülésen 224 ezer forintot keresne a polgármester: ezt pedig csak a feladatok ellátására érkező állami támogatásból lehet finanszírozni, ami 4 millió forint. Schmidt szerint inkább az önkormányzatok feladatfinanszírozásából kellene a polgármesteri béreket fedezni és azok meghatározásakor figyelembe kellene venni azt is, hogy milyen intézményeket tart fenn az önkormányzat.