Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Martin Schulz EP-elnök az auschwitzi haláltábor felszabadulásának 70. évfordulóján rendezett megemlékezésen úgy fogalmazott: gondoskodni kell arról, hogy a gyűlölet ne terjedhessen tovább. A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja közleményében hangsúlyozta: az auschwitzi tábor az európai történelem kitörölhetetlen része, amely mindig emlékeztetni fog minket erkölcsi felelősségünkre egymás iránt.
Az auschwitzi haláltábor felszabadulásának 70. évfordulójáról emlékeztek meg kedden Strasbourgban az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén. A nácik által 1940-ben a mai Lengyelország területén létesített tábort, ahol egymilliónál is több embert gyilkoltak meg, 1945. január 27-én szovjet csapatok szabadították fel.
Martin Schulz EP-elnök beszédében úgy fogalmazott, hogy Auschwitz „a civilizáció legsúlyosabb összeomlása volt az emberi történelem során”. Az európai zsidók – tette hozzá – még ma is félnek biztonságuk miatt, „amit figyelmeztető jelnek kell látnunk, és ami ellen cselekednünk kell”. A múlt heti párizsi merényletekre, köztük egy zsidó élelmiszerbolt elleni támadásra utalva az EP elnöke hangsúlyozta: „gondoskodni kell arról, hogy a gyűlölet ne terjedhessen tovább”.
Nyilatkozatot tett közzé a Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja, amelyben a néppárti képviselők megemlékeztek az áldozatokról, családtagjaikról, a túlélőkről és azokról a honfitársainkról, akik „az elnyomás és kockázatok ellenére bátorságról tettek tanúbizonyságot zsidó, cigány és más üldözöttek menekítése révén”. „Az Auschwitzban elhunytak a ma élők és a jövő nemzedékek közös vesztesége. Az auschwitzi tábor az európai történelem kitörölhetetlen része, amely mindig emlékeztetni fog minket erkölcsi felelősségünkre egymás iránt, és hogy megbecsüljük azt a szabadságot és békét, amit ma élvezhetünk” – hangoztatta a Fidesz-KDNP képviselőcsoportja.