A Demokratikus Koalíció a jelenlegi formájában elfogadhatatlannak tartja a devizahitelek forintosítását – mondta Gréczy Zsolt szóvivő kedden az MTI-nek. A politikus úgy fogalmazott, hogy a kabinet bankmentő, és nem a devizahiteleseket megmentő csomagot készít elő.
Gréczy emellett azonnali távozásra szólította fel Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, azért, mert korábban „hazudott”, amikor arról beszélt, hogy nem lesz kötelező a forintosítás.
A szóvivő kiemelte, hogy a kormánypártok az önkormányzati választás előtt érdemi segítséget ígértek a bajbajutottaknak, de ez nem történt meg, sőt a hitelesek terhei tovább nőttek. Úgy fogalmazott: a devizahitelezést az első Orbán-kormány bevezette, a második tönkretette a forint árfolyamát, a harmadik pedig a miatta tönkrement árfolyam veszteségeit akarja ráterhelni az adósokra.
A DK-s szóvivő az Orbán-kormány bűnének nevezte, hogy a 2010-es kormányváltás óta a forint negyven százalékkal gyengült a svájci frankhoz képest.
Saját javaslataikat ismertetve közölte: a régiós devizák csak fele annyit gyengültek az euróhoz vagy a svájci frankhoz képest, mint a forint. A DK ezért az kéri, hogy a hitelek árfolyamát ne a forint, hanem a régiós valuták a szintjén rögzítsék. Hozzátette: a fennmaradó különbözetet pedig a kormányzatnak kellene kitermelnie egy befektetőbarát, tisztességes gazdaságpolitikával.
Ugyanakkor a DK európai uniós képviselői azt kezdeményezik, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) világítsa át a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt. Gréczy Zsolt szerint Molnár Csaba és Niedermüller Péter levélben számoltak be Vera Jourova, jogérvényesülésért felelős európai biztosnak, illetve az Európai Csalás Elleni Hivatal főigazgatójának a „korrupciós botrányról”, az áfacsalások eltussolásának gyanújáról, Vida Ildikó kitiltásáról az Egyesült Államokból és a több tízezres tüntetésekről.
A szóvivő közlése szerint jelezték, hogy az ügynek az unió is kárvallottja lehet. Hozzátette: miután a botrány kormányzati tisztségviselőket is érinthet, Magyarországon pedig nincs olyan „kormánytól független szerv”, amelyik hiteles vizsgálatot folytathatna, ezért fölkérték az OLAF-ot a NAV átvilágítására és annak tisztázására, nem esett-e EU-forrás a kormányzati korrupció áldozatául.