Financial Times: Kelet-Európa Európa termelési központjává vált

2014. október 02. 14:01

„Ipari dinoszauruszból” Európa termelési központjává váltak Kelet- és Közép-Európa gazdaságai – írta a térségi befektetési lehetőségekről összeállított csütörtöki mellékletében a Financial Times. A lap szerint a térség digitális startup szektorának kedvez, hogy az ötletek messzebbre és gyorsabban eljutnak, mint korábban bármikor.

2014. október 02. 14:01

A londoni gazdasági napilap ennek illusztrálására kimutatja, hogy az összesen mindössze 16 millió lakosú Csehország és Szlovákia autóipara már több járművet állít elő, mint Franciaország. Magyarországon, Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában a hazai össztermék (GDP) több mint 30 százalékát a feldolgozóipar termeli meg. A növekedést jelentősen lelassító 2008-as pénzügyi válság óta azonban e gazdaságok új kihívás előtt állnak: alacsony költségű feldolgozóközpontokból innovatív, tudásalapú gazdaságokká kell válniuk – áll a mellékletben.

A térség digitális startup szektorának kedvez, hogy a határokat lebontó internet korában az ötletek messzebbre és gyorsabban eljutnak, mint korábban bármikor. Ezért a kelet- és közép-európai technológiai vállalkozóknak már nem kell áttelepülniük a kaliforniai Szilícium-völgybe, mert a fizikai közelség nyújtotta előnyök mára elenyésztek. Kelet-Európában erős a felsőoktatás és a számítógép-tudomány, és képzett a munkaerő.

Maradtak azonban problémák, és ezek közül a legnagyobb a hozzáférés a tőkéhez. A technológiai befektetésekre szakosodott vezető európai alapok egyike sem tart fenn irodát a térségben, és a helybéliek arra panaszkodnak, hogy nekik kell nyugatra utazniuk, ha meg akarják szerezni azt a jelentős mennyiségű befektetést, amelyre egy ígéretes startup cégnek szüksége van a növekedéshez – áll a Financial Times mellékletében.

A lap az új vállalkozások alapításának körülményeiről a Világbank adatai alapján azt írta, hogy a térségben Magyarországon a legkönnyebb vállalkozást indítani: itt átlagosan öt nap alatt lehet új üzleti vállalkozást létrehozni, miközben Szlovákiában 19 nap, Csehországban 20 nap, Lengyelországban 30 nap a átlagos átfutási idő.

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2014. október 02. 22:38
Lassan kiderül, hogy nem vagyunk mi rosszabbak a nyugatiaknál, csak itt volt a SZOVJET hadsereg. De még lehet, hogy a megpróbáltatások miatt jobbak vagyunk náluk. Ez majd olyan 30 év múlva fogjuk megtudni.
Akitlosz
2014. október 02. 19:20
No és az ilyen könnyen elindított vállalkozásokból hány működik és prosperál még tíz év múlva is?
Akitlosz
2014. október 02. 19:18
Csak ezek a termékek ugyan nem a közép-európaiak, hanem az amerikaiak és a nyugat-európaiak számára készülnek. Soha az életben nem tudnak a cseh, lengyel, szlovák, magyar dolgozók megvenni egy olyan autót, amelyet ők maguk gyártottak. Míg a német, angol, francia dolgozó igen. Szóval annyira nem kell elájulni a bérrabszolgamunkától, az jólétet nem hoz ezeknek az országoknak.
Mich
2014. október 02. 17:23
az MTI és a Financial Times szépen elsuhan a kérdés mellett: "Mért Kelet-Európa, miért nem Kelet-Ázsia...?!" - képzettebb munkaerő? - már nem... - olcsóbb munkaerő? - még nem... - itt nem lop(hat)ják el a technológiát és indítanak konkuráló cégeket - EZ AZ...! - plusz: itt könnyebben ellenőrzik a leányvállalatokat..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!