Szuverenista mellet nemzeti ököllel döngetni
Abban Orbán Viktornak szerintem igaza van, hogy egy modern kori világrendszerváltás közepén vagyunk éppen, amikor a nagyhatalmak újratekerik a geopolitikai rubikkockát.
Mesterházy Attila lemondása után most lehet új elnöke a pártnak: a posztra egyedül Tóbiás József jelölt. A három alelnöki posztra hatan, az elnökség fennmaradó 9 helyére pedig 32-en pályáznak.
Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton Budapesten az MSZP. Az új pártelnök várhatóan Tóbiás József megbízott frakcióvezető lesz. A zárt ülésen jelenlévők először az országos testületek vezetőinek, a többi közt Mesterházy Attila lemondott elnöknek, Botka László választmányi elnöknek a beszámolóját hallgatják meg. A több mint 330 szavazati jogú küldött titkos szavazással választja meg a párt vezető tisztségviselőit. Megválasztása után az új elnök – már nyílt ülésen – beszédet mond.
Tóbiás József a Magyar Nemzetnek adott pénteken megjelent interjúban azt mondta, hogy az MSZP-ben gyökeres változásra van szükség, ami szerinte önazonos baloldali politikát, szolidaritást, emberséget jelent. Úgy fogalmazott, vissza kell térni az alapokhoz, a helyi szervezetekhez, a választókerületekhez, és ott kell újra felépíteni a Magyar Szocialista Pártot.
Az elnökhelyettesi posztra egyedül Gőgös Zoltán agárpolitikus a jelölt. Az eddigi két alelnök helyett három lesz, a posztra hatan pályáznak, a jelöltek között van Gőgös Zoltán is, aki elnökhelyettessé választása esetén visszalép.
Sajtóinformációk szerint az alelnökjelöltek között van Ujhelyi István európai parlamenti képviselő, Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes, Tóth Csaba, a zuglói és Márton Roland, a székesfehérvári szervezet elnöke, Kovács László korábbi pártelnök, külügyminiszter és uniós biztos.
Az MSZP országos választmányának elnöki posztjáért egy jelölt, a testületet eddig is vezető Botka László indul.
A 14 tagú országos elnökség fennmaradó kilenc helyére 32 jelölt pályázik. A 14 főben benne van az elnök, az elnökhelyettes és a három alelnök, emellett az országos elnökségnek hivatalból tagja, tizenötödikként a frakcióvezető.
Az alapszabály szerint az elnökség egyharmadának nőnek, egyharmadának 35 év alattinak kell lennie.
A kongresszus várhatóan elfogad egy határozatot is az MSZP jövőjével kapcsolatban. Erre egy változatot nyújtott be a pártban egy hete alakult Deák Ferenc Kör. A Lendvai Ildikó korábbi pártelnök és Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter nevével fémjelzett, zömmel korábbi kormányzati tisztségviselőkből álló csoport új program, új alapszabály, valamint új szervezeti felépítés előkészítésre tesz javaslatot a határozati javaslatában. A kör célként azt jelölné meg, hogy az MSZP határozott baloldali politikát képviseljen, legyen totális ellenzéke annak a politikai rendszernek, amely szétszakítja a társadalmat, gyilkolja a szolidaritást és korlátozza a szabadságot.
A Szekeres Imre Facebook-oldalán olvasható határozati javaslat szerint az új program kiindulópontjának tekintené a korábbi elképzeléseket, amelyek a társadalmi emelkedést és a különbségek csökkentését szolgálják, az oktatás ügyének feltétlen elsőbbségét, a nettó százezer forintos minimálbért, a közmunkások bérének emelését, az egészségügy talpra állítását, a cigányság integrációjának ügyét, a gyermekszegénység elleni küzdelmet. A kör tagjai az új program előkészítése érdekében társadalmi vitát kezdeményeznének a garantált, feltétel nélküli alapjövedelemről.
A rendkívüli tisztújítást azért kellett elrendelni, mert az európai parlamenti választás után Mesterházy Attila pártelnök lemondott tisztségéről az április 6-i országgyűlési és a május 25-i európai parlamenti választás MSZP számára jelentős vereséggel végződő eredménye miatt. A választás éjszakáján az elnök és az elnökség még csak felajánlotta lemondását az országos választmánynak, aminek következtében élénk vita alakult ki a pártban a teljes vagy részleges, azaz csak az elnökséget érintő tisztújításról.
A helyzetet végül az oldotta fel, hogy május 29-én Mesterházy Attila lemondott, azt követően pedig az elnökség több mint egy harmada is bejelentette lemondását, így az alapszabály szerint nem volt más lehetőség, mint a teljes, felmenő rendszerű tisztújítás elrendelése. Ennek keretében megújultak az MSZP helyi, megyei szervezetei, most szombaton pedig az országos vezetése.