Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A kormány 110 milliárd forintot zárol, hogy tartani tudják a 2,9 százalékos hiánycélt. A zárolás csak a kormányzati kiadásokat érinti – közölte Varga Mihály, aki hétfőn még olyan költségvetési módosító javaslatot nyújtott be, ami 152 milliárddal emelte a költségvetési hiányt.
A kormány 110 milliárd forintot zárol a kormányzati kiadásokból azért, hogy biztonsággal teljesíthető legyen a 2,9 százalékos hiány a GDP arányában – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten.
A Magyar Közgazdasági Társaság és a Költségvetési Tanács közös konferenciáján a miniszter hangsúlyozta: a zárolás a családokat, a vállalkozásokat és az önkormányzatokat nem, csak a kormányzati kiadásokat érinti. A „biztonsági intézkedésre” egyrészt azért van szükség, mert a kedvező gazdasági adatoknak államháztartási szempontból vannak kedvezőtlen hatásai is. A vártnál alacsonyabb infláció például negatívan érinti a költségvetést, mivel a jövedéki adó, valamint az áfa-bevételeknél elmaradást okozott – mondta Varga Mihály.
Az NGM közleménye szerint a takarékosságra azért van szükség, hogy a kormány számára fontos programokra – mint például a 47 milliárdba kerülő közfoglalkoztatás – elegendő forrás álljon rendelkezésre. A zárolásnak az is az oka, hogy az alacsony infláció miatt kevesebb az adóbevétel.
A 110 milliárdos zárolásból 40 milliárd érinti a minisztériumokat, eltérő mértékben.
A zárolás jelentős mértékben érinti a Beruházási Alap kiadásait, egyes projektek vagy projektelemek 2015-re történő átütemezésére kell számítani. Az NGM közleménye kifejti: az átmeneti takarékossági lépések nem igényelnek törvénymódosítást, de biztosítják a költségvetés eddigi stabilitásának megőrzését, az államadósság további csökkentését, a meghirdetett hiánycél tartását.
A zárolás az idei évre érvényes, a zárolt összegek további sorsáról a kormány az év végén határoz.
A nemzetgazdasági miniszter egyébként hétfőn nyújtotta be a költségvetés módosítását, amelyre az energiaszektorban történt államosítások miatt volt szükség. Eszerint 152 milliárd forinttal emelték a költségvetési hiányt. Varga Mihály akkor azt mondta: a kiigazítás nem veszélyezteti a 2,9 százalékos hiánycélt.